| RZV9193 a întrebat:

Câteva branduri accesibile si bune de lac (la pistol) pentru aplicarea pe faruri
Am tot căutat si nu am găsit un lac bun pentru pistol.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu le fac cu lac normal auto. N-ai cum sa spui ca nu exista lacuri bune. Asta ar insemna ca nu se vopseste bine la pistol laughing
Eu prefer lacurile HS si UHS, ca se intind "sticla", sunt mai oldschool asa.
Lacurile mai noi au acea textura de "mura", prezenta pe masinile noi. Mie imi displace.
Referitor la aderenta pe plasticul de pe faruri, eu nu am probleme, desi aplic direct. Daca vrei sa fii sigur, aplici un aderent incolor pentru plastic, inaintea lacului.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, eu recomand folie pentru protectie faruri, daca sunt matuite chiar si putin le faci un polish, eu mi-am pus la masina noua folie de aceea transparenta montata la service care se ocupa cu colantare auto, pentru protectie faruri, si nu-s singurul din cate stiu, multi pun foliewinking
dar daca tu vrei lac este alegere ta, insa lacuri nu iti pot recomanda pentru ca nu am folosit din pacate

Bula
| Bula a răspuns:

Orice lac folosesti, pentru pulvrizare cu pistol trebuie sa-l dizolvi "subtire", cu diluantul recomandat de producatorul lacului.
Nu stiu, daca emeoda bua sa suflii farurile, fiindca lacurile incolore transparente devin mate de la praful drumului si caldura retinuta va strica si mai mult transparenta.