| magma8 a întrebat:

Ce acte imi sunt necesare, dar si care sunt pasii pentru a inmatricula o masina?(Rog info pentru masian deja inmatricualta si neinmatriculata).

Am de gand sa-mi cumpar o masina ~3000 Euro si as vrea detaliile pentru a o trece pe numele meu( sau al tatei daca impozitul e mai mic parca?).

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de un contract de vanzare cumparare
daca masina e inmariculata in tara ai nevoie de fiscalul vanzatorului sau de contractul de v-c stampilat la finante.

primul pas e sa iei masina la impozit pe numele tau
pe urma sa ii faci RCA pe numele tau
pe urma iti platesti taxele de inmatriculare si de talon
si cu tot dosarul asta faci o programare pentru inscrierea definitiva la politie.

Daca masina e adusa din afara mai trebuie sa ii faci suplimentar RAR si traducerea de acte.

Daca e pe numele tatalui platesti RCA mai putin, impozitul e la fel