| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a întrebat:

Ce camioane va plac mai mult, cele americane sau cele europene? De ce?

10 răspunsuri:
| thenight a răspuns:

Camioanele europene au o tehnologie mult mai avansata decat cele amerivane si cu aceeasi cantitate de combustibil transporta mai mult acesta fiind in principal rolul lor. Camioanele europene au un aspec mai frumos gen fioros.

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd explică (pentru thenight):

As zice ca cele europene nu au aspect fioros ci mai degraba alea americane mari si cu tevile de evacuare cromatice.Iar pe alte site-uri majoritatea ziceau ca alea americane consuma mai putin.

| mgtow a răspuns (pentru thenight):

Tot la astea europene pun pret pentru ca au un design de cap adevarat si la camioanele rigide se vede marca adevarata, mai ales bordul e simplificat in comparatie cu unul american care are 30 de ceasuri la bord, sant cam redusi mintali de pun atatea indicatoare chiar daca au microunda si frigider in spate botul ala e jale care il are in fata

| thenight a răspuns (pentru fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd):

Acuma na asta cu consumu nu prea o cred pentru ca daca ai un motor de 15-16 litri unnele mai mare piter bill versiunea cu cabina dubla care are un mic apartament in spatele cabinei are motor de 24 de litri si consumul undeva la 60 de litri la suta in timp ce personal am fost cu un Man clasa TGX 18.670 care are un consum calculat de camion de 32 de litri la suta si ai in cabina doua locuri de dormit un frigider decent si un cuptor electric dar si unul cu microunde ceea ce mi se pare suficient

| thenight a răspuns (pentru mgtow):

Asta este adevarat europeni prefera un afisaj digital unde introduc toate aceste date plus deja au la fel de multa electronica ca si o masina pui testerul si deja afli problema totusi ce 30 de ceasuri indica lucruri precum temperatura de apa in 3 puncte diferite presiunea de ulei la fel si asa mai departe dar intradebar nu sunt necesare cum nici acele cuti de viteze foarte complicate cu care se chinuie de multe ori si un sofer experimentat

| mgtow a răspuns (pentru thenight):

Cel putin la mine in strainatate se adapteaza cutiile automate pentru ca mantenanta e mai usoara si mai ieftina asa ma scuteste de belele laughing si pe mine in septembrie cand plec pe comunitate

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd explică (pentru thenight):

Se poate dar depinde si de incarcatura si de viteza iar la ei motorina e mai ieftina iar cabinele sunt facute pentru drumuri.Americanii au camioane mai mari pentru ca au strazi mai mari iar europenii au camioane mai mici pentru ca au drumuri mai mici.

| raduradu2014 a răspuns:

Thenight bine zis si se conduc mult mai usor (cele europene)

| Florian20405 a răspuns:

Clar Europene,in special MAN, Volvo si Scania, Iveco, sunt preferatele mele.
Autocamioanele Europene fata de cele Americane au o tehnologie mult mai avansata, in schimb parerea mea este ca la putere sunt mai slabute.Un atu la Europene ar fi designul big grin
Bafta!

| thenight a răspuns (pentru Florian20405):

Da sunt tehnologizate sunt ok sunt aratoase iar putere noi o comparam pe cea pe care o vedem la noi si care o vedem la americani cel putin eu doar de la televizor pentru ca nu am ajuns in state si ceea ce vedem sunt camioane speciale de multe ori de exemplu cei cu condusul pe gheata au camioane mult mai bine echipate decat cele normale cele normale la ei au undeva la 450 de cai si consum dublu fata de europeni si nu au o blestemata de cutie automata sa recupereze asa ceva consum nu aia manuala si auzi de multe ori numai crrrrrrr si treburi de astea alea as ca si camioanele romanesti din ani 80