| AllDanyel a întrebat:

Ce categorie de permis îmi trebuie pentru un ATV cu motor de 125cc, 100kg

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea teoretica si practica.

6 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

A1.

| KanameKuran a răspuns:

Salut, daca doresti sa conduci acel atv pe drumuri publice, trebuie sa:
-ai permis cat B
-il inregistrezi si inmatriculezi
-faci ITP si RCA

Daca ATV-ul are sub 49cc, poti sa il inmatriculezi ca scuter si conduce cu permis A1 sau A.

Daca vrei sa conduci atv-ul prin padure si/sau offroad, nu ai nevoie nici de permis, nici de inmatriculare, de nimic.

P.S. Pana la 18 ani, nu poti conduce nimic cu motor mai mare de 49cc.

| KanameKuran a răspuns (pentru KanameKuran):

P.P.S. nimic cu motor mai mare de 49cc, pe drumuri publice.

| suntserios a răspuns (pentru KanameKuran):

Si daca nu poate conduce nimic sub 49cc inainte de 18 ani de ce mai exista categ B1 si A1?

| KanameKuran a răspuns (pentru suntserios):

Unde in comentariul meu am scris ca "nu se poate conduce nimic sub 49cc inainte de 18 ani"?

| suntserios a răspuns (pentru KanameKuran):

Greseala mea... voiam sa zic mai mare.

Deci

"Si daca nu poate conduce mai mare de 49cc inainte de 18 ani de ce mai exista categ B1 si A1?"