| anonim_4396 a întrebat:

Ce costuri de intretinere ridica un audi a6 2010 facelift, 2.0 tdi, break? cat consuma?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masina aia merita, nu e nici noua nici veche. Pe Romania mantenanta e costisitoare datorita conditiilor precare de salarizare, drumuri si conditii meteorologice prea reci iarna. Merita sa fi calator pe autobuz in tara, masina e buna cand esti rezident intr-o tara dezvoltata

| AndreiMadda a răspuns:

A6 Avant 2.0 TDI 140CP manuala 6+1

iarna 7,1 - 7, 2 afara (autostrada 130 - 150km/ora)
iarna 9, 0 - 9, 9 consum mixt

vara 6, 2 - 6, 7 afara
vara 7, 8 - 10 consum mixt

turatii ->2500 cu motor rece, ->4000 cu motor cald, stil nu chiar agresiv,...

Oricum daca cauti sportivitate alege un 3. 0TDI si nu te va dezamăgii vreodata chiar daca consumul este mai ridicat iar taxele, asigurarea etc. mai scumpe.

| ordinar a răspuns (pentru AndreiMadda):

Ma intereseaza varianta A6 Avant 2.0 TDI 170 cp automat, an 2010-2011. Am gasit undeva la 10-11 k dar m-am uitat si la a4 2.0 tdi 2012-2013 doar ca e mai scump cu 2 3 k si mai mica, imi trebuie ceva mai incapator.

| AndreiMadda a răspuns (pentru ordinar):

Consumul la a6 2.0 tdi 177cp nu difera cu mult fata de 2.0 tdi 140cp.
Recomand o cutie manuala, desigur 6+1

Singurul dezavantaj (parerea mea) la un motor de 2.0, este, pentru aceasta masina si model - cuplul mic.

Motorul asta de 2 litri e cam mic pentru ditamai vaporul, chiar si cei 177cp nu fac fata caroseriei din cauza capacitatii cilindrice reduse, 2 litri. Ideal ar fi un 3.0 tdi chiar daca impozitul & RCA-ul sunt prohibitive la pret.

Daca doresti un asemenea motor mai indicat ar fi Audi A4 B8 2.0 TDI 177cp masina fiind mai usoara.

La motorul de 2.0 tdi am inteles ca inca ar mai fi problema cu injectoarele (depinde de lot)

Motorul 3. 0TDI quattro este alegerea cea mai buna.

| relian a răspuns:

Ce-i ala facelift? Costuri de intretinere cele obisnuite, nu stiu pentru tine pentru voi ce inseamna intretinerea unei masini, dar pentru mine inseamna schimb de ulei, eventual antigel, cauciucuri si chestii de genul asta, la asta se refera intretinerea unei masini.Cit consuma masina aia 6litri in oras si 4.4 in afara. Iara cand vrei sa cauti ceva informatii despre o masina scrii cam ceva de genul asta:2010 audi a6 2.0 tdi si gasesti informatii cate doresti, eventual la urma treci europe sa nu-ti dea masini de peste tot.Simplu si nu mai stai sa astepti mura in gura de la altii sau pe aici poate poate iti spune cineva.Si asa este masina are 174 cp cum spui tu nu 140 cit spune cineva pe aici.Se pare ca aveam pe aici si ingineri care se pricep mai bine decat aia care fabrica masina.Auzi la tine e un motor prea mic pentru masina aia :)) asta e buna, am mai auzit o prostie.Deci dupa unia pe aici aia care fabrica masini is prosti. Spune-i astuia care a comentat sa mearga sa le dea lectii alora, sa le spuna ca msina nu are motoru potrivit :)) uite si un link care te duce la specificatiile masinii http://www.automobile-catalog.com/......ronic.html

| relian a răspuns:

Http://www.automobile-catalog.com/......i_170.html
scuze ced ca am at un link gresit in mesaju anterior si ce am spus erau masini din SUA asteas pe europa.Nu stiu vad consumu e mai mare in europa, nu stiu probabil depinde ce trafic este dar consumul este diferit poate pentru ca si traficul este diferit.In sf vezi acolo date ce doresti.

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiu daca ai vazut sau ai cunoscuti care au un bmw, m-ar interesa asa cum ti se pare masina.Este vorba despre BMW 328i GT XDrive din 2014. Ce parere ai, sau daca ai ceva cunoscuti care au spus ceva.Ma gandeam sa iau o masina genu asta bine cu motor pe benzina 2.0T 240 CP.Nu stiu cit te pricepi dar am zis sa intreb totusi.

| AndreiMadda a răspuns (pentru relian):

Salut draga inginer, tin sa te informez ca Audi A6 C6 este in varianta 2. 0TDI 140cp, 2. 0TDI 170cp si 2. 0TDI 177 cp. Motorul acesta nu este potrivit pentru aceasta "limuzina" ea fiind foarte grea. Consumul care scrie acolo niciodata nu o sa fie cel real, deoarece acolo cand fac acest test "se merge la consum". Deci mai bine sa vorbesti din propria experienta cu o asemenea masina decat sa stai sa cauti pe net. O zi buna.

| ordinar a răspuns (pentru AndreiMadda):

Modelul audi a6 2.0 diesel automat 2012-2015, il are tatal meu si e foarte multumit de consum, masina aia consuma numai cand o turezi foarte mult. Pe mine ma intereseaza modelul precedent ( facelift) 2.0 diesel automat 170 cp break ( nu o sa fie folosita pentru mers agresiv ) doar pentru comfort si spatiu

| AndreiMadda a răspuns (pentru ordinar):

Masina pe care o dorești tu este modelu A6 C6, tatal tau are modelul A6 C7. Modelul C7 este o masina relativ mai usoara decat precedentul model pe care il vrei tu.
Depinde ce faci cu ea. La motorul de 2.0 sa nu te astepti la cine stie ce demaraj dar va fi destul de ok pentru ceea ce vrei sa faci cu ea. Drumuri bune.

| relian a răspuns (pentru AndreiMadda):

Inginer se pare ca esti tu, vad ca tot sustii aberatiile alea.Deci nu are ost sa discutam ca nu prea avem ce. Iara audi a6 ala de care tu spui nu are doar motorizarile alea, ale si alte pe benzina, dar probabil cum spui esti inginer te pricepi.Cind unu ca tine vine sa spune asemenea balarie ca o masina are un motor prea mic,mai e ceva de spus? Adica du-te frate la aia poate te angajeaza aia ii da afara pe toti si or sa spuna unde ai stat pana acum ca ei te cautau de multa vreme laughing Consumul orice om stie cum este calculat, daca tu faci curse cu masina aia e problema ta, msinile astea is proiectate pentru lume sa mearga cu ele normal, in oras pe drum, deci nu-s de curse, deci condus normal schimbat normal la cit spune fabricantu atit consuma.Nu stiu ce experienta ai dar daca ai condus rable, junghiuri, rai de masini care consuma dublu da normal, sau daca compari rable de masini fa-o in continuare.Eu nu vorbesc de pe net, vorb din ex si din condus audi din 2000 pana acum numai audi am condus, deci stiu cei aia stai linistit. Daca fabricantu spune ca masina aia consuma atit pai atit consuma, asta te asigur.Dar nu e masina de curse sau sa o accelerezi tu ca bolovanu, e masina care se conduce normal de oameni care stiu sa conduca.Tie se pare nici daca iti deseneaza cineva tot pea ta o tii asa ca hai cauta pe altul sa-i spui povestile astea.laughing

| AndreiMadda a răspuns (pentru relian):

Wow, serios, are si alte motorizari acest model de Audi? Bine ca ai venit tu "boss" sa-mi zici ca nu știam -_-. Exemplele pe care le-am facut mai sus au fost strict despre motorizarea 2. 0TDI.
Daca la tine in afara un motor de 2.0 170 cp iti consuma 4.4 inseamna ca esti bun. happy ce sa zic. Dar iti dau un sfat, inainte sa te lauzi ca esti sofer de Audi din 2000 incoace te-as sfatuii sa mai treci putin pe la scoala. O seara buna.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Consuma in medie cam 6%.
Nu este diferenta asa de mare intre iarna si vara.
Are sprint si este ok ca masina.
Doar ca unii au vazut prea multe filme cu motoare de 3.0.

| relian a răspuns (pentru AndreiMadda):

Pe la scoala sa treci tu mucea, tu nici nu stii cei aia masina, doar le vezi pe strada.Nu am venit eu sa comentez ce scrii, tu te-ai bagat in seama cu mine aiurea.Esti vai mama ta nu ai bani nici de paine dar vii si faci pe aici gat, vii sa dai lectii cui mie? Du-te ma baiatule si spune povesti de astea unora care n-au vazut masini nici pe strada.Eu is in tara masinilor asta asa ca idee, deci maninc msinile pe paine, conduc ce masina mi se scoala, asta asa ca asa vreau eu.Si eu nu-s sofer tataie, sofer poate esti tu pe tir sau pe ce oi fi, eu am alta meserie, doar ca unde sunt eu trebuie sa ai masina fie ca vrei fie ca nu vrei, deci masina la mine e ca si cum e painea la tine laughing asa ca cred ca nu ai vazut masini, ai vazut numai fiare vechi.Chiar acum asa ca pentru tine, o sa spui ca ma laud am luat un audi a6 nou deci nou nout 2017 a6 cu motor de 2 litri benzina, sunt si pe motorina dar nu-s curios, pe aici in general lumea nu-i curioasa de diesel, nu le baga nimeni in seama.Pe la scoala am trecut stai linistit si pot sa spun ca am mai multa vacanta decat are toata familia ta la un loc scoala, de la burebista pana azi. Spun asta pe verificate cu dovezi nu povesti.Deci nu veni sa dai sfaturi, da unora de prin sate ce nau vazut masini in viata lor.

| relian a răspuns (pentru AndreiMadda):

Uite de aia am spus care consum de 4.4 in afara, am citit pe aici asa doar ce aruncasem un ochi, deci daca aia mint asta e.Eu sau tu nu avem de unde sti cit consuma exact, decat daca facem consumu la acea masina.Eu nu am diesel sa pot sa-i fac asa ca am luat de pe net, ca cel care a intrebat se pare ori nu stie sa caute ori cauta in limba romana si nu prea gaseste info.Deci eu ce audi am condus am facut consumul si cit scrie fabricantu ca consuma asa a fost. Uite aici de unde am luat aia 4.4 la suta
http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=224268

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru relian):

Ti-ai mai facut un prieten.
rolling on the floor
Ii atragi ca magnetul.
Si asta este afon la masini la fel ca celalalt.

| relian a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

laughing eu nu am dat peste ei.Eu daca spun ceva spun de la mine, daca spun gresit aia e, dar nu ma duc peste altul fara sa am o explicatie ceva clara.Asta e nu zic ca eu mas pricepe, dar cand ma bag peste altul ma bag cu ceva dovezi nu doar asa sa ma bag in seama sa zic si eu cas pe aici laughing

| mgtow a răspuns (pentru relian):

O sa fie consum destul de mare si in Romania bagi bani in ea mai mult decat trebuie. Eu as pleca din tara ca sa am o masina de aia sa stiu ca merge bine pe drumuri bune

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Pai si de ce nu pleci? Drmuri bune is peste tot si in RO is drumuri bune, doar cas prapadite is mici laughing cand am fost acasa acu un an si am zis wow ces astea nici nai loc pe banda sunt drumuri cu doua benzi dar una e doar juma de banda aia ce merge de la Bucuresti spre Buzau incolo, am zis ca nu-i adevarat.In sf pai ar fi cazul ca oamenii sa paraseasca corabia aia care se sufunda sa-i lasati doar pe guvernanti singuri ori sa ramiei aia carei voteaza an de an.

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Eu nu sunt in RO is in america deci consumu ca iau una care face 24 de mile pe galon sau asta care face 22 nu-i mare diferenta.Si are mile f; putine deci nu bag bani in ea.Am un audi a6 nou dar merge cineva din fam cu el dar nu prea mai sunt curios de audi voiam sa incerc si altceva.Audi asta ce zic e nou de anul asta.Dar parca bmw mia sarit in ochi, mi se pare acum mai frumusel.Si ma uitam sedan sau asta GT si ma tot uit pana nu iau nimic,laughing legasesc pe astea ieftine si tot ma gandesc pana le ia altu.Eu nu vreau sa platesc rate, vreau sa am masina acum sa fie a mea de aia iau din astea mai 2012 -2014.In sf consumu e de 11% deci nu cred cai mare.Bine acu comparat cu alea diesel da e destul de mare, dar nu le pot comapara ca alea diesel is slabe puturoase, ce sa compar, 170 cp cu 250 pai normal ca consuma ceva mai mult.Asa sunt si din astea pe benzina care consuma ca si diesel dar ce sa fac cu dealde 120 de cai laughing dar ma uit si la pret deci prefer ceva mai bun la acelalsi pret. Unde pui ca eu imi intretin msina singur, deci multi fug adica majoritatea ca costa mult intretinerea la astea germane sau si altele mai de lux sa le zic asa.Dar pentru mine e ok eu ies mai ieftin ca o toyota corola sa zic asa laughing daca am un bmw.Asa per general da te duci sa schimbi ulei te intreaba ce masina ai, cauciuc la fel, poate sa fie acelasi cauciuc marim exat si sa ai o toyota si mercedes pai stai ca e alt pret la mercedes ca na daca ai mercedes inseamna ca ai bani, deci platesti mai mult.Esti vedeta sa zic actor, lumea te stie, te duci la frizerie sa te tunzi pai dai cateva sute de dolari, eu daca ma duc dau 15$ laughing

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Sant plecat oricum, calator pe comunitate nene am resedinta in occident