| qq30xx a întrebat:

Diesel sau benzina? De ce?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina
Mi putin pretentioasa la combustibil iarna
Mai usor si ieftin de intretinut
Mai rafinata
Putere mai mare
Mai silentioasa
Polueaza mai putin
Probbilitae mai mica sa aiba interdictii prin maril orase

| kar1GaNNN a răspuns:

Diesel, consum mai mic, pret mai ieftin la combustibil.

| Crackman a răspuns:

In 2020 se scot masinile pe diesel... deci banzana.

| BrianSpilner a răspuns (pentru Crackman):

In 2020 probabil in marile orase europene, bai nene in Romania o sa mearga dieselu si in 2100

| Crackman a răspuns (pentru BrianSpilner):

De mers o sa mearga... nu o sa se mai construiasca.
Si nu prea sunt nene dar in fine.

| KanameKuran a răspuns:

Diesel:
pro:
-consuma cu ~25% mai putin (decat un motor pe benzina cu putere si dimensiune asemanatoare), in special pe autostrada sau la calatorii pe distante mari
-pretul combustibilului este mai ieftin
-porneste de pa loc mai usor (mai putine sanse sa iti moara motorul, mai ales daca esti incepator)
con:
-pretul initial (cand cumpari masina) este mai mare
-intretinerea este mai scumpa
-polueaza mai mult decat un motor pe benzina
-modelele mai vechi si motoarele nefolosite o perioada lunga de timp pot avea probleme la pornire pe timpul iernii

Benzina:
pro:
-pret initial scazut
-poluare scazuta
-intretinere ieftina
con:
-consum ridicat
-pretul carburantului ridicat
-performanta scazuta la inceput (cand motorul este rece, consuma mai mult combustibil)
-putere scazuta la plecarea de pe loc (sanse mai mari sa iti moara motorul, mai ales daca esti incepator)

Sfatul meu:
Daca conduci foarte mult (distante de peste ~2000km pe luna) diesel este mai bun, daca nu, benzina sau chiar electrica (vezi tesla).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru KanameKuran):

Cel mai bun raspuns!

Singurul meu amendament: pretul benzinei si al motorinei in Romania sunt sensibil egale.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Motorina e mai scumpă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Variaza. Sunt ani in care benzina e mai scumpa, ani in care motorina e mai scumpa. Nu poti lua ca punct de reper momentul asta t0 ca doar o sa conduci masina si peste un an doi.

| Assy99 a răspuns:

Sa facem comparația cu cei juniorii și seniorii. Îți dai seama ca junior ai nevoie de o mașina cu un carburant care sa te ajute și in situații mai dificile, de exemplu pornirea in rampa, dacă nu știi ca turezi masina cum trebuie pe benzina îți va muri motorul și e cel mai urat lucru. Și seniorii mai au problema cu benzina in diferite cazuri, dar nu vor sa recunoască susținând sus și tare "benzina e cea mai buna".
Eu am făcut școala pe diesel și m-am mai antrenat sa zic așa cu benzina pentru ca nu prea aveam de ales, însă mi-a ajutat, dar as da orice sa fii făcut școala pe benzina dacă știam ca ma capăt cu o mașina pe acest carburant. Mi-ar fi fost mai ușor.
Nu știu dacă am evidențiat ceva clar, însă pentru un începător diesel-ul este din toate punctele de vedere cel mai bun, chit ca e scumpa întreținerea.

| Tud0rr a răspuns:

Benzina si montezi GPL.
Ai toate avantajele benzinei la pret/km de diesel.