| anonim_4396 a întrebat:

Ce este cauciucul natural?

5 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Un arbore!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauciucul este un produs tehnic constand dintr-un compus macromolecular cu catene liniare, lungi, flexibile si avand comportare de elastomer. Se produc si se utilizeaza numeroase tipuri de cauciuc ( cauciuc natural, cauciucuri sintetice ), fiecare dintre ele prezentand anumite avantaje si dezavantaje in utilizari specifice. Macromoleculele cauciucului se pot deplasauna una fata de alta la temperature relativ ridicate sau/si sub actiunea eforturilor mecanice.

Cauciucul natural este un produss de origine vegetala continut in latexul (suspensia apoasa) secretat sau sub forma unor incluziuni in celulele cojii sau frunzelor plantelor producatoare de cauciuc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este produsul arborelui de caimac. Secreta un fel de lapte vascos care este extras printr-o inciezie in coaja.Din ele se face radiera si un compus la fabricarea cauciului sintetic, cred.