| LaurikusDiDi a întrebat:

FUNDA! Trebuie sa fac un proiect despre cauciucul natural si cel sintetic. Am nevoie de lucruri de genu : Stiati ca... (cauciucul...). URGENT va rog dau fundita la cele mai complexe raspunsuri dar si voturi bineinteles. Ajutati-ma va rog

9 răspunsuri:
| schlau a răspuns:

Deci.trebuie sa faci un referat despre cauciug? FĂ laughing

| shhadow a răspuns:

Stiati ca?
Cauciucul natural provine dintr-un lichid laptos numit latex

Cauciucul natural provine dintr-un lichid laptos numit latex, produs de un arbore din America de Sud. Indienii de acolo au fost primii care au descoperit latexul si l-au folosit pentru a obtine o forma bruta de cauciuc. Ei isi ungeau picioarele cu latex si il lasau sa se usuce, pentru a forma pantofi impermiabili. Ei faceau captuseli impermiabile pentru corturi si mantale punind un strat de latex intre doua straturi de tesatura.
Marea importanta a cauciucului a fost recunoscuta pentru prima data in anii 1800 de Charles Macintrosh si Thomas Hancock in Marea Britanie si de Charles Goodyear in SUA. Macintosh a dizolvat cauciucul solid, uscat in pacura de gudron de carbune, si a utilizat solutia obtinuta la fabricarea de stofe impermeabile, manusi de cauciuc si galosi. Dar aceste confectii erau fragile pe vreme rece, iar pe vreme calda deveneau mirositoare si lipicioase.
In 1839, Goodyear a depasit aceasta problema combinind sulful cu cauciucul. procesul cunoscut sub numele de vulcanizare. Astfel cauciucul devenea mai tare, mai rigid si mai putin afectat de schimbarile de temperatura. Majoritatea cauciucului natural provine de pe plantatii ale arborelui Hevea brasiliensi din Orientul indepartat. Latexul care se scurge din crestaturi facute in scoarta copacului se aduna in recipiente atirnate de trunchiurile copacilor. Aproximativ o treime di latex este cauciuc pur iar celelante doua treimi sunt in cea mai mare parte apa, cu o proportie mica de substate organice si minerale.
De obicei, latexul este intii diluat cu apa si strecurat pentru indepartarea impuritatilor si a altor solide. Apoi poate fi inlaturata o parte din apa si se pot adauga conservanti pentru prevenirea deteriorarii. Unii fabricanti cumpara acest latex lichid pentru a fabrica tapiterii din latex spumat. In alte cazuri, se adauga acid formic la latex pentru a solidifica cauciucul, ca sa poata fi rulat in paturi si uscat.

| buubuletsss a răspuns:

SINTETIC

Stiai ca... Obţinerea cauciucului sintetic nu a fost întimplătoare.Mai întai a fost cunoscut cauciucul natural, obţinut din sucul ce se scurgea din arborii de hevea braziliană (creşterea în America de Sud). Aborigenii făceau din sucul coagulat mingi săritoare. Ei numeau acest material „cauciuc", ceea ce în limba lor înseamnă cau-copac şi uciu-curge, plange.

NATURAL

Stiai ca...Cauciucul natural, indiferent de forma sub care se afla (latex, diferite sortimente de crep, foi afumate etc.) este un produs macromolecular de origine vegetala. In plantele care cresc in deosebi in regiunile tropicale, cauciucul se gaseste fie in niste canale sub forma de suc alb/laptos sau sub forma de latex, fie sub forma de incluziuni in celulele cojii, ale tulpinii, ale radacinii etc.

| buubuletsss a răspuns:

E foarte simplu mai copile. Ai internet logic ai si google laughing scrie acolo despre ce ai de scris si citesti si iti culegi singur informatiile. Ce ti-am dat eu mai sus mi-a luat decat cateva secunde,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complexe raspunsuri? Ai si pretentii nu gluma! Cauta pe internet "copchile" sau foloseste-ti rotitele date la nastere, daca mai au vreo sansa! Asta nu e site de teme pentru mucosi! Clear?

| LaurikusDiDi explică:

Pentru Meinfuhrerdany72572 NU Fâ! nu trebuie referat. stai flexat/a!

| Elyysssss a răspuns:

Eu am un proiect de facut din cauciuc si nu stiu ziceti-mi si mie va rog

| Elyysssss a răspuns (pentru Elyysssss):

Pentru la ed tehnologica