| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "COUPE" sau "HATCHBACK"?
Si portiere optionale adica doar de design?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Hatchback este un tip de caroserie a autovehiculelor moderne. Cuvântul este un neologism provenit din limba engleză, unde hatch înseamnă trapă și back înseamna spate.
Acest tip de caroserie se numește și cu 2 volume, unul din volume fiind compartimentul motorului și al doilea compartimentul pasagerilor contopit cu portbagajul.
De regulă, trapa din spate are balamalele la extremitatea superioară, iar spătarele rândului de scaune din spate pot fi rabătute pentru a mări spațiul de încărcare.

Coupe inseamna masina in 2 usi dar cu plafon fix fara sa aiba posibilitatea sa se faca decapotabila fiindca atunci devine Roadster!

Răspuns utilizator avertizat
| bianca9422 a răspuns:

Coupe - masina in 2 usi, iar Hatchback este un tip de caroserie a autovehiculelor moderne.

| Gaby57 a răspuns:

Hatchback inseamna ca, capota portbagajului se deschide cu tot cu luneta ( geamu din spate ) si Coupe inseamna ca masina are 2 usi