| gtr2rr3 a întrebat:

Ce inseamna la unle masini de gen mazda rx-8 motor "rotativ"? Is bune?

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Uite aici cum arata motorul rotativ http://www.youtube.com/watch?v=6BCgl2uumlI Iar mazda RX8 consuma in oras, mers normal, 20%

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un alt fel de motor decat cele clasice cu cilindri care sunt miscati rectiliniu pe sistemul biela mainivela. La motorul rotativ se misca tot ansamblul. Cauta pe youtube motor Wankel si ai sa vezi exac cum functioneaza.

Nu nu sunt mai bune deoarece au costuri de intretinere foarte mari

| Negoiu a răspuns:

Din 1967 a intrat în producţia de serie pe Mazda Cosmo.Mazda RX-8 a fost ultima maşină de serie care a avut motor Wankel a cărei producţie a încetat în 2012.Pe lângă multe avantaje, motorul rotativ are consum mare şi nu îndeplineşte normele de poluare (benzină nearsă în gaze).