| StefanE2019 a întrebat:

Cum se poate să găsești mașini puternice așa ieftin, precum un Mazda RX-8 cu un motor ce dezvoltă 231CP la doar 3500€?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe toate drumurile gasesti rable, asa ca si acea masina este aproape rabla.

| mgtow a răspuns:

Daca e din uk nu te mira, le vand la preturi mici sa scape de ele si sa dea avans la masina noua, europa e plina de masini rulate asta pentru mine inseamna calitate slaba. Britanicul o ruleaza putin o ingrijeste mai bine si o vinde la un pret demn de SH.

| relian a răspuns:

Aia e masina puternica? laughing bine in comparatie cu ce mergeti voi tot c e se poate.Ma gandeam si euc a spui de 600 cp laughing pai tu de Mazda ne spui, daca si mazda mai e masina neam dat dreacu laughing

| StefanE2019 explică (pentru relian):

Eu doar am întrebat.
Și da, eu cataloghez orice mașină cu un motor de peste 200 CP ca fiind o mașină puternica, deoarece nu vreau sa ajung ca alții să mă adune de pe șosea pentru că am fost eu prea șmecher să îmi iau una de 600.
Eu pentru că momentan nici măcar nu am carnet, ca prima mașină prefer sa îmi iau un Golf sau un Sandero pe care îl țin ceva ani, ca mai apoi când câștig experiență să mă orietentez spre ceva mai bun.
Oricum din câte văd Golf-ul de 150 chiar își face treaba, este numai perfect pentru țărișoara noastră.

Și când vine vorba de RX-8, nu aveam gând să îmi iau vreodată așa ceva, doar am întrebat ca o curiozitate.

| romeo78 a răspuns:

Mazda RX8, la 3500 € este țeapă. Puterea de 231 CP este cea care a existat când mașina era nouă. Modelul RX8 este un model de colecție, cum deține domnul Ion Țiriac.
De ce spun acest lucru?
Pentru că RX8 a devenit ultimul model auto cu tehnologia "motorului rotativ". Este un motor fragil, costisitor de scumpă reparația sa, dar mai ales utilizarea sa ca vehicul de zi cu zi.
Cumpărarea unui astfel de model este pur și simplu o pierdere de finanțe.

| Vântulalb a răspuns:

Mazda e masina nemteasca. Ia cauta si vezi ca nemtii vor sa elimine rapid tot ce e pe motorina, apoi pe benzina.

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

"Mazda e masina nemteasca"

de cand?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De samsari ai auzit?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Strict in cazul la Mazda RX-8, motorul acela nu este unul cum esti tu invatat, este unul rotativ. Total altfel fata de restul masinilor. Are nevoie de ingrijire speciala si din cate am inteles, nu apuca nici unul 150. 000km fara sa fie nevoie sa il refaci complet sau sa cumperi alt motor. Cat despre alte masini puternice, de multe ori costurile de intretinere depasesc valoarea masinii si lumea prefera sa le dea ieftin decat sa investeasca inca o data valoarea ei in piese. Asta si faptul ca de multe ori masinile puternice sunt forjate la maxim de proprietari si ascund multe bube costisitoare. Adica, e clar ca o masina de 200+ cai din fabrica nu a fost cumparata de o babuta sa mearga la cumparaturi, ci de cineva care stia ce isi cumpara sa ii dea in gura. Evident exista si exceptii dar rare.

| tonyc7 a răspuns:

La pretul asta, nu mai pot fi considerate puternice. Ascund numeroase betesuguri care ies la iveala dupa ce iti achizitionezi masina.