| bennnny a întrebat:

Ce inseamna taxa nerecuperata?

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Taxa nerecuperata inseamna ca timbrul de mediu pentru masinile intrate din afara tarii este platit si nerecuperat.Acum depinde cand zice ca taxa a fost nerecuperata, daca masina este inmatriculata inainte de 2007, va trebui sa platesti taxa!
Bafta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la taxa auto de prima inmatriculare/de poluare taxa nerecuperata inseamna taxa platita pentru prima inmatriculare in Romania, in perioada 2007-2011 si care nu a fost recuperata de persoana care a inmatriculat masina in aceasta perioada.
Aceasta situatie se dovedeste prin adeverinta de la ANAF. Daca situatia este asa atunci persoana care cumpara masina nu va mai trebui sa plateasca timbrul de mediu pentru inmatriculare.

| Mihai1810 a răspuns:

Taxa nerecuperata inseamna ca masina a fost inmatriculata in Romania dupa 2008, iar proprietarul a platit taxa de mediu si nu a dat statul in judecata ca sa o recupereze. Sper ca te-am ajutat. O zi buna sa ai.