| UnQ7 a întrebat:

Vreau sa va intreb, cer inseamna taxa platita si nerecuperata la o masina, am cautat informatii dar niciuna nu m-a lamurit, are cumva vreo legatura cu timbrul de mediu?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada 2007-2011, inainte de introducerea timbrului de mediu, a existat o taxa de prima inmatriculare/ de poluare. Aceasta taxa a fost considerata nelegala si cei care au platit-o au putut cere restituirea ei, prin instanta de judecata.
Nu toti care au platit aceasta taxa au solicitat si restituirea ei, astfel ca a ramas nerecuperata. In aceasta situatie cumparatorii ulteriori, incepand din 2013, nu mai trebuie sa plateasca timbrul de mediu la inmatricularea unor masini, pentru care taxa a fost platita si nerecuperata.
Aceasta situatie rezulta din adeverinta ANAF, pe care este obligat sa o prezinte vanzatorul si se refera doar la masinile care au mai fost inmatriculate in Romania.

| UnQ7 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles.Mersi!

2 răspunsuri:
| didoyeneas a răspuns:

Dupa ce a fost adaugat timbrul de mediu, cativa dintre cei care au platit taxa au primit banii inapoi, iar cei care nu au primit-o spus: "taxa nerecuperata", deci tu nu mai platesti taxa la inscriere. Ai inteles?