| anonim_4396 a întrebat:

Ce isi pun unii pe masini de se aude evacuarea asa frumos? Baga ceva la tobă, cum se numeste piesa si cam cat ar costa? As vrea sa se auda asa usor, ca am observat mai multe tipuri de sunete.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru zgomot incet dar mai gros, se largeste putin traseul (teava mai groasa), si se monteaza tobe din inox, doar cu o idee mai permisive.
De exemplu, se monteaza un sistem Turboworks, in locul evacuarii standard din tabla.

| presus a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Unde as putea sa fac aceasta modificare? Si cat m-ar costa tot procesul... asa aproximativ? Am motor de 2.0 TDI 140CP, si tobele le am din inox din fabricatie. Mersi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru presus):

Ca sa ai sunet mai gros la diesel, trebuie sa anulezi din tobe. Lasi doar catalizatorul, si pui o finala sport.

| TriceleRon a răspuns:

Daca ai motor pe benzina e suficient un filtru sport.

| presus a răspuns (pentru TriceleRon):

Problema este ca am motor diesel.

| TriceleRon a răspuns (pentru presus):

Sunt tobe sport pe care le pui pe masina fara sa fie nevoie de nici o alta modificare. atentie totusi, daca iti montezi o toba la 200-300 de ron, risti sa ramai fara certificat. parerea mea e ca mai bine platesti ceva mai mult pe o toba sport omologata, dedicata masnii tale. care sa nu aiba nevoie de aptari si alte chestii. sa nu mai vorbim de faptul ca e mult superioara calitativ.