| qq30xx a întrebat:

Ce mărci de piese recomandati pentru o Honda Civic 2008?
Trebuie sa schimb amortizoare, capete de bara și bielete... toate pe fata.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca vrei si ai bani poti pune piese OEM
Aftermarket de calitate din cate stiu eu, fac :
-pentru amortizoare : Sachs, Bilstein.
-capete de bara si bielete : FEBI BILSTEIN, SWAG, acestea doua nu sunt cele mai bune de pe piata dar le alegi pe cele mai scumpe daca sunt mai multe preturi, modele cum ar veni.
Pentru masinile japoneze se fac mai putine piese aftermarket decat pentru masinile europene, de obicei anumiti senzori si asa mai departe nu ii vei gasi decat pe original, OEM.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe autodoc gasesti la after market de iti vine acru. Vezi aici fabricantii de piese after market. Nu exista piese originale doar cele care vin in cutia cu brandul marcii se considera original dar tot un fabricant separat produce la comanda piesele https://www.youtube.com/watch?v=IHfGVlft9S8&app=desktop

| sierra1 a răspuns:

Pentru o mașină de 12 ani ia ce e mai ieftin!

Răspuns utilizator avertizat
| Surubelnita568 a răspuns:

Amortizoare KYB (fiind japoneza), eventual Sachs.
Capete de bara si bielete... greu de zis. Cele mai bune in general ar trebui sa fie Lemfoerder (nu e totusi valabil la orice cod), dar in cazul masinilor japoneze sunt si ei doar ambalatori, la fel ca ceilalti...
Daca originalele sunt scumpe, incearca Lemfoerder, Delphi sau Ruville (sursa - statistici de reclamatii in garantie).