| HinaxYy a întrebat:

Ce masina imi recomandati sa imi iau pentru prima data, sunt fata si am aproape 18 ani. Din moment ce se poate, exista situatie materiala buna, va rog nu glumiti cu Matiz sau d'astea! Vreau sa fie pana in 20.000 de euro, maxim 25.000 (asta daca chiar merita masina)... un consum cat de cat mic.
Trebuie sa spun ca eu iubesc SUV-urile dar daca stiti o masina mult mai buna decat un SUV si imi puteti spune si de ce v-as fi tare recunoascatoare!

22 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Cumpara-ti un Mitsubishi Lancer EVO 10, daca nu o sa-ti placa, poti oricand sa mi-l faci cadou, oricum ziceai ca ai o situatie materiala buna...

| HinaxYy explică (pentru ombladon):

Haha, tu ai face cadou o masina oricui? Multi baieti nu mai iau masina nici macar iubitei de ani de zile...

| ombladon a răspuns (pentru HinaxYy):

Pai nu oricui, mie.

| RB26DETT a răspuns:

Iti plac suv-urile? iti spun eu unul care este ideal pentru oricine, cauta volvo xc60 cu motor D3, consumul nu este foarte mare, masina este foarte foarte sigura[printre cele mai sigure masini din lume, e volvo! ] pe locul 4 la fiabilitate, designul este foarte placut, calitatea materialelor este foarte buna, confortabila, luxoasa si din cate am auzit este cel mai cautat model de volvo de catre romani... stiu ca ti se pare cam ciudat sa iti spun de volvo, poate nu ai auzit de marca asta prea des dar nu ezita sa intri intr-unul, condu unul si atunci iti vei da seama ce e volvo cu adevarat. daca ti se pare ca are prea multa putere cea cu motor D3 [150 cai putere ] poti sa te indrepti spre D2 [110 cai putere] http://www.youtube.com/watch?v=S0V0BF7u3SE

| HinaxYy explică (pentru RB26DETT):

Nu mi se pare deloc ciudat, imi plac masinile de la Volvo! big grin Am sa ma uit.

| RB26DETT a răspuns (pentru HinaxYy):

Eu unul am un v40 din 97' cu 400 000 km si motor de 2.0 pe benzina, nu am nici o problema cu el, merge ca nou! din punctul meu de vedere sunt cele mai accesibile masini premium cele mai bune ca raport calitate/pret, sunt recunoscute pentru spatiu, confort si siguranta. acestea se compara cu mercedes bmw si audi care la aceste performante le gasesti la pret dublu! in oras nu vei avea treaba cu el, o gramada de sisteme de siguranta, foarte multi senzori, camere etc... si o masina printre cele mai sigure la nivel global. cu asa buget eu asta mi-as lua! volvo este pe locul 1 la siguranta, pe locul 4 la fiabilitate si pe locul 2 la viata unei masini [media de 21 de ani] deci daca ai grija de masina te duce 20 de ani sau poate chiar mai mult! iarna nu vei avea probleme cu el, are tractiune integrala si motoarele de volvo au fost concepute special sa functioneze optim la temperaturi specifice climatului sub polar [foarte joase]. daca vrei ceva mai mare si daca iti place, iti poti lua un xc90 sau xc70winking

| HinaxYy explică (pentru RB26DETT):

Mersii mult, chiar m-ai facut curioasa stiam ca Volvo e firma buna, dar nici chiar asa.
Am sa mai vorbesc si cu tata din moment ce el se pricepe laughing.

| RB26DETT a răspuns (pentru HinaxYy):

Nu ti-am spus prea multe despre volvo pe motiv sa nu te plictisesc. [stiu asta din propria experienta ] mie mi se par cele mai accesibile masini premium, adica, daca vrei de exemplu un bmw X6 care costa cam 110 000 euro dar nu ai bani, iti iei un xc90 pe la 30 000 euro si cam tot aia e, putin mai mic dar mai sigur si mai elegant sau iti iei 2 daca stii cum zic... un lucru interesant la volvo, atati stalpi cati are caroseria[care fac legatura dintre caroserie si plafon] atatea masini rezista plafonul. de exemplu peste un volvo din 1980 s-au pus inca 6 masini si plafonul nu a cedat. dacia in ziua de azi face masini la fel de sigure precum volvo in 1996. mercedes mai nou copie de pe volvo si de pe saab, volvo a inventat centura de siguranta in 3 puncte, mereu a deschis drumurile la capitolul siguranta, ca design sunt foarte placute, calitatea materialelor, tot! geamurile de pe volvo sunt mult mai rezistente decat cele de pe alte marci [ am vazut pe cineva ce incerca sa sparga geamul unui volvo cu un ciocan si foarte greu a reusit] recordul mondial la km parcursi e detinut de volvo, cam 4.5 milioane de km parcursi cu o masina, inca o mai poti vedea pe strada daca vrei, e doar la un ocean distanta de noi...statele unite
ce-i drept volvo a fost cumparat de geely, marca chinezeasca dar este fix cum s-a intamplat cu porsche cand a fost cumparat de volkswagen, nimic de pe volkswagen nu am vazut pe porsche. deci toate modelele de volvo pe care le cumperi in europa sunt fabricate in suedia belgia Olanda si Germania din cate stiu, designul, tehnologia si noile modele sunt proiectate in suedia, spun asta pe motiv ca tatal tau iti va spune ca volvo a fost vandut chinezilor, la asta scade marketingul, nu si calitatea

| HinaxYy explică (pentru RB26DETT):

Nu cred ca ar spune asa ceva, imi amintesc ca l-am auzit intr-o zi ca spune ca ii place un Volvo care ii vazuse in trafic (chiar nu am nici o idee ce Volvo era...). Oricum faza cu chinezi se stie ca chiar daca multe lucruri de la ei sunt ieftine si nu de calitate excelenta, dar ei pot produce si lucruri foarte bune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prima dată incepe să șofezi pe o dacie, un logan, e bun si acela pentru inceput, după ce stăpînesti la perfectie arta condusului, abia atunci să te încumeti să i ti i ei un suv sau ce vrei tu. Părerea mea. Mult succes i ti doresc.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Arta condusului nu ajungi s-o stapanesti niciodata la perfectie. Se presupune ca esti sofer adevarat abia dupa ce ai facut milionul de kilometrii la volan (majoritatea nu fac atat nici in 2 vieti)

| Alcyon a răspuns:

Ia o masina ieftina la inceput, ca sa stii c-o s-o busesti de multe ori. Daca-ti iei nu stiu ce masina de fite, o sa plangi cand o s-o zgarii sau si mai rau.

| HinaxYy explică (pentru Alcyon):

De fapt nu imi cumpara masina imediat, tata oricum zicea ca imi ia masina pe la 18 jumate 19. mai intai pot exersa pe masina lui si a lui mama laughing

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

La experienta ta la volan care lipseste cu desavarsire Matizul e prea bun. Inainte sa visezi la masini pe care unii nu si le permit o viata ar trebui sa te gandesti daca le poti stapani...

| HinaxYy explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Sincer toti din familia mea conduc super si aici ma refer la verisori, tineri.
Daca alti nu isi permit eu nu trebuie sa imi iau? In fine.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru HinaxYy):

Ce treaba are talentul presupus cu experienta la volan? Niciuna.

| HinaxYy explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Ideea e ca talentul bate experienta in multe situatii.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru HinaxYy):

Habar n-ai ce vorbesti, se vede ca n-ai condus in viata ta.

| ReconGTA a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Ia uite alt roman care se da mare smecher. Daca n-ai raspuns folositor, nu mai comenta.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru ReconGTA):

Nu sunt roman, teapa.

| Florian20405 a răspuns:

Matiz.Maxim corsa ...pana te obisnuiesti sau chiar un logan. big grin o masina care nu te tenteaza...laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| NopeCheers a răspuns:

Nu iti recomand un Bolid, mai ales ca ai aproape 18 ani, mai intai trebuie sa dai de permis nu te duci si il primesti in mana si bafta, trebuie sa se obesrve ca esti apta de a conduce, sa iei ore de condus. Dar ca masina recomand un Volkswagen nu alte masini nici bolizi pentru ca se pot intampla accidente plus ca ai 18 ani.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Eu zic sa iti i'ei, pentru inceput, o masina mica, usoara dar puternica. big grin Nu iti lua nu stiu ce masini "gigantice".

| MyGoodLife a răspuns:

Http://www.nissan-badsi.ro/......andDetails

e mai ieftina decat ce ai cerut, dar pare tare :-bd

| MyGoodLife a răspuns:

Totusi, am vazut masini beton si ieftine, mai lasa fitele rolling eyes

| HinaxYy explică (pentru MyGoodLife):

Ce fite? Da-mi exemplu atunci. In fine, nu stiu ce am spus de par a avea fite.

| MyGoodLife a răspuns (pentru HinaxYy):

Mda, sorry

| anonim_4396 a răspuns (pentru HinaxYy):

Daca Dusterul ti se pare ieftin, cumpara-ti doua.
O sa ai nevoie.
Una o tii de piese si una de buna.
O bara, o usa, o aripa 2 stopuri un far etc.
Daca le cumperi si la culoare e si mai bine sau sa se asorteze intr-un fel.

| HinaxYy explică (pentru anonim_4396):

Serios? Seriooos?

| Komarov a răspuns:

Dacia Duster (asta ar fi ceva cam ieftina) nu e o jena sa umbli cu dacia sincer, dar ceva mai elegant ar fi Nissan Qasquai, Suzuki Vitara, Ssang Yong Musso (1999-2001 alea vechi cel mai bun suv pentru o fata mi se pare Ssang Yong Kyron (2006-2009),Rexton (2010),Sceo (2008) mai sunt Kia Sorento (2007-2010,Hyundai SantaFe (2004-2013)
dar pentru o fata e ideal Peugeot 3007 usor de intretinut consum mic norma de poluare euro 5 are conditii full confortabila fiabila detin una eu am 19 ani deci nu am probleme cu ea inca e buna si pentru o domnisoara iar alte masini iti mai dau lista si alegi:
Dodge Nitro- 2005-2009
Opel Antara- 2010-2013
Honda Cr-V -2005-2011
cel mai recomandat este peugeot-ul parerea mea e varianta hidramata cu cutie automata se conduce usor consum redus retine peugeot 3008 ori dacia duster pentru incepatori dar ai de unde alege asta e lista

| HinaxYy explică (pentru Komarov):

Atatea masini.
Eu deja ma gandeam un pic la Nissan Qashqai si Dacia Duster... dar sincer mereu m-am intrebat daca Dacia Duster chiar merita sa o cumperi adica ai vazut si tu sigur ce ieftina e. nu inteleg de ce e asa ieftina.

| HinaxYy explică (pentru Dariaaaaafaranume):

De fapt as vrea ceva cu cel putin 110 cp, scuzeee am uitat sa mentionez!

| lonewulf a răspuns (pentru HinaxYy):

Sincer, pana sa faci macar 5000 de KM, nu ti-as ceva mai puternic de 75 de CP si mai greu de 1300 de kg. Eventual diesel.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru lonewulf):

Sunt sigure si Daciile, nu sunt foarte sigure in caz de impact frontal sau daca te rastorni cu ele la viteze mari de tot. Intr-adevar, Daciile sunt instabile la viteze mari (nu au fost concepute sa faci raliu pe sosele cu ele) dar nu nesigure (e o diferenta intre impresia de instabilitate si siguranta de fapt a masinii) Asa, in orice masina poti muri daca faci accident, indiferent cat e ea de sigura (depinde de foarte multe aspecte).
Si eu recomand o masina cu un motor de maxim 75 cp pentru un incepator, nu neaparat Diesel (cine invata sa conduca benzinare stie sa conduca si Dieseluri dar cineva care s-a obisnuit prima data pe un Diesel cu greu va invata sa exploateze corect un benzinar)

Ca si recomandari pentru un incepator :

- Fiat Panda/Punto/Albea 1, 3 MJTD 75 cp (Diesel)
- Chevrolet Aveo 1.4 MPI 75 cp (benzina)
- Dacia Logan/Sandero motor 1.5 dCI 75 cp Diesel (hai si 1.4 MPI de 85 cp, benzina)
- Cielo Executive 1.5 75 cp (benzina)

| lonewulf a răspuns:

Duster sau Nissan in nici un caz. Daciile au un impedimenet, si anume nu sunt prea sigure. De aia sunt si mai ieftine. In rest sunt al naibii de fiabile pentru banii care ii dai. Benzina si talpa!

Daca vrei masina gen SUV, o alegere buna ar fi VW Touran, sau Opel Zafira B ori C.

Touran si Zafira B:

http://www.youtube.com/watch?v=-cYKqtBHhs4

Masini care le gasesti la maxim 10 000 de Euro nu mai vechi de 3 ani.

Sau Zafira C: http://www.youtube.com/watch?v=CFn7JkbH-vQ

Ori noul Touran: http://www.youtube.com/watch?v=Z-3ka-mOyjs

Ambele sunt masini foarte sigure, consuma putin si nu iti e rusine cu ele.La drum lung sunt ideale.
Plus ca aduc cu un SUV, dar sunt mult mai usor de condus.Ca si o masina mica.

La Zafira B, ai motor de 150 de CP (1. 9cdti), care poate fi dus lejer la 200 CP, la VW motor de 2.0L, care poate fi dus la fel lejer de la 140 la 180 de CP.

Volvo, da..sunt masini foarte sigure.Si erau odata si foarte fiabile. Insa pervers de scumpe la piese.Nu vrei sa ti se sparga o oglinda sau sa ti se strice ceva la un Volvo.

SUV-ui...Mda, am condus si asa ceva. Destul de greu de controlat la inceput, chiar si pentru unul cu experienta. Tre sa fi mereu atent, la cei din jur sa nu te sui pe ei la propriu.Iti dau o falsa impresie de siguranta si ca practic conduci un tanc, nu o masina. E o senzatie care trebuie sa o cotrolezi, ori ajungi ca Huidu

| BellaVedeta a răspuns:

Eu zic sa iti iei prima data o dacie, ca sa te obisnuiesti, apoi ti-as recomanda un Peugeot 406.
Sa te bucuri de masina, felicitari!

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Chevrolet Corvette un model mai vecho ar fi mai ieftin dar e mai scump va pretul pe vare l-ai mentionat dar corvette ar fi o alegere buna

| xLexus a răspuns:

Pai eu iti recomand un Audi A3 model mai nou din moment ce iti perimiti happy dar ca SUV... parerea mea e ca merge un BMW X1 sau X3 si de ce nu un X5? dar si Audi Q5 e ok... sau Mitsubishi Outlander happy. sau Volkswagen Touareg. acum depinde de tine happy sper ca te-am ajutat. eu unul zic ca ar trebui sa-ti iei o Berlina pentru ca consumul este mai mic si e mai usor de stapanit la viteze cat de cat mari happy de exemplu un Audi A6 sau A5 sau BMW M3 sau noul Volkswagen Passat sau Opel Insignia happy ma rog. sper ca te-am ajutat. a. si de asemenea Mazda 6 este o masina foarte buna happy

| xLexus a răspuns:

Pai eu iti recomand un Audi A3 model mai nou din moment ce iti perimiti happy dar ca SUV... parerea mea e ca merge un BMW X1 sau X3 si de ce nu un X5? dar si Audi Q5 e ok sau Mitsubishi Outlander happy sau Volkswagen Touareg acum depinde de tine happy sper ca te-am ajutat. eu unul zic ca ar trebui sa-ti iei o Berlina pentru ca consumul este mai mic si e mai usor de stapanit la viteze cat de cat mari happy de exemplu un Audi A6 sau A5 sau BMW M3 sau noul Volkswagen Passat sau Opel Insignia happy ma rog sper ca te-am ajutat. a si de asemenea Mazda 6 este o masina foarte buna happy

| xLexus a răspuns:

Scuza-ma te rog ca am publicat de doua ori acelasi raspuns happy. din greseala

| dwar a răspuns:

Si lui Huidu ii placeau SUV-urile...happy
Eu cred ca te hazardezi sa cheltuiesti banii, daca as avea 20.000 de euro as lua un corsa, tigra, puma, 206 si cu restul as deschide o afacere(una mica ce-i drept dar care poate devein mare)...sa devin propriul meu stapan...

| HinaxYy explică (pentru dwar):

Pai imi iau masina cu 20.000 si poate si o afacere cu alti 20.000 daca am timp cu facultatea si chestii... Ma pot ajuta si cunostinte, m-am gandit la asta. Si Huidu a supravietuit macar... datorita SUV-ului, acum e vina lui ca nu era atent la volan.