| robysmek1 a întrebat:

Ce masina sa imi iau cu 2000-3000 de euro care consuma putin si care accepta si putin tuning?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei aspect, performante ok si baza de tuning, ia-ti un Golf 4 1.9 TDI, scurt.
Nu e genul meu de masina, dar daca ai buget, faci ce vrei din ea. Niste triple LCD, vopsea mai smechera si jante 17"-18", si deja ai "tuning".
In rest, faci tuning pe orice masina, dar mai greu cu piesele la unele. Ca masina de tanar, eu recomand Astra G, mai presus de Golf 4, pentru ca are niste motoare pe benzina superbe, si o tinuta de drum sport, din fabrica. La intretinere e mai ieftina decat Golful, doar aspectul o cam strica, dar poate fi ok totusi.
Alta recomandare ar fi Megane 2 1.8 16V, si montezi o instalatie GPL pentru economie. Chiar si pe benzina, e un motor destul de economic, dar n-ai sanse sa scoti 7% in Bucuresti, asta e clar. Se 'pupa' bine tuningul pe ea, mai ales in interior, dar si la exterior se pot face multe.
Te mai poti orienta si catre Passat b5/5.5, tot 1.9 TDI. Fata de Golf are intretinerea ceva mai scumpa, in rest e tot pe acolo. Iti recomand un break, e mai frumos decat sedan. Am vopsit unul mai demult, break, portocaliu, cu geamuri fumurii, cupola, portierele pe interior si stalpii cu negru lucios. A iesit atat de frumos, ca imi venea sa-l mananc big grin

7 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Depinde ce intelegi prin tuning. Sa faci o masina sa arata ca dracu, cumpara un VW sau o Honda, merg de minune pentru asta. Pui si 2 stickere cu R-Type si ai rezolvat tot. Urli "VTAK kicked in eu!" si e perfect. Ai bagat max 2000 de euro.

Vrei performanta? Atunci se schimba drastic placa
Din start, taie orice diesel de pe lista.
Acum, vrei putere mare sub capota?
Well, pune vreo 4000-5000 de euro sub perna. Dar stai, trebuie sa ne gandim si la aderenta. Mai pune vreo 2000 de euro sub perna, as pentru suspensii ca lumea, frane si cauciucuri. Un scaun ca lumea sport, mai pune vreo 300-1000 de euro. Vrei sa continuu lista si pe la chichite?

| Cedry2k8 a răspuns:

Bmw ursulet, pisicuta. (M5, 320i).
Logan
Ford K.a
Daewoo Cielo
Golf 3
Golf 4

| korenix a răspuns:

Alfa romeo 166. - O masina destul de buna, piete, coputer bord, scaune electrice, etc. Se poate si modifica la exterior dar nu cine stie ce, Consum 7%.
Daca vrei una de tuning bun, eu zic un mitshubischi eclipse- consum 10%, toyota celica, fiat stilo, toyota supra-dar nu e cazul pentru ca cansumul te mananca, plus ca e volan pe dreapta pe la 3000 euro. Chrisler stratus-inca nu am intalnit varianta tuning, consum 12%, dar merita, motor 2.5l.
Mai da detalii si revin cu alte exemple. big grin

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Nu indemnati omul sa isi ia toate soroapele de masini. Pisicuta si ursuletul sunt masini care la vremea lor au fost bomba dar acum majoritatea sunt omorate de curse, cerculete, etc si mananca mult. Daca vrei o masina frumoasa care sa nu consume mult si sa fie si usor de intretinut recomand vw golf 4 de 1.9 sau 2.0 diesel consuma 4-5.

| IonutMadalin1 a răspuns:

Fiat punto 1.2 diesel

| Piciiiiiuuuu a răspuns:

BMW ursuletuuuuu'

| KOSTELTHEKID a răspuns:

Daca vrei o masica cu consum mic in oras ti/as recomanda Fiat linea costa cam 3.4 mii dar consumul carel face este nemaipomenit cu un plin de rezervor care te costa 250mil faci cam sa nu exagerez 600 km pe putin depinde de felul cum conduci daca ii dai in gura se duce iute dar daca esti un sofer calm iti recoman aceasta masina nu cred ca accepta tuning dar nh depinde de consum daca nu ai bani si vrei sa te plimbi mult ti/o recomand daca vrei sa pari cool iat un bmw care te suge la portofel si fiatu arata si elegand si incapator