| Bagplintpu123 a întrebat:

Ce mașini fiabile diesel îmi recomandați până în 5000 euro?
Nu mă luați cu Loganuri, Golf 4 și de asta!
Și da sa nu fie scumpe la piese, adica mai pe scurt sa pot sa o intretin

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cele mai bune, masini fiabile diesel sunt evident masinile diesel noi happy
Putem vorbi de fiabilitate la o masina de peste 400k km?

Depinde ce inseamna pentru tine smechera, pentru melteanul din Dristor de la shaormerie inseamna Audi a6 2012 diesel pentru mine Cupra Leon pentru altul Maserati de 180k euro
Fiecare vede altfel smecheria.

tu vrei smechera si ieftina la piese, tot ce e "smecher" e scump la piese!

Ai zis de Renault, da sunt cateva renault care arata destul de bine, cele hatch mai noi imi plac! Gasesti destule diesel!

Recent o ruda de-a mea si-a luat Megane nou, pentru mine nu e smechera masina dar arata bine, Megane Sedan, e ok

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce sa nu te luam cu Loganul ca intra fix in ce vrei tu... e si pana in 5000, 1.5 dci e mega fiabil si nu e deloc scumpa la piese.

| Bagplintpu123 explică (pentru suntserios):

Eu caut una smechera

| Bagplintpu123 explică (pentru suntserios):

As prefera un Renault decât logan, eu caut și una sa fie faina estectic

| johnnny123 a răspuns (pentru Bagplintpu123):

Prin definiție, mașinile "șmechere" nu au piese ieftine. Că de aia sunt "șmechere".

Dacă vrei mașină șmecheră, atunci trebuie să umbli la buget.
Dacă vrei mașină ok până în 5000 de euro, cu piese ieftine și ușor de întreținut, atunci variantele sunt exact alea de care nu vrei tu să auzi.

| Bagplintpu123 explică (pentru johnnny123):

Poate sa fie puțin mai scumpe dar sa nu fie exagerate

| Bagplintpu123 explică (pentru johnnny123):

Un Mazda 2 sau 2 mi-ar mai placea

| suntserios a răspuns (pentru Bagplintpu123):

Pai ori "da sa nu fie scumpe la piese" ori vrei japoneza?

| Bagplintpu123 explică (pentru suntserios):

Sa nu fie exagerat, mă refer, sa zicem că o piesa la un logan e 500 lei, sa nu depășească 200-300 lei la asta mă refer, gen o piesa sa coste 15-20 milioane că nici așa nu îmi convine

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Bagplintpu123):

Renault Symbol, Renault Fluence, Renault Megane Sedan.
Doar dacă nu ești cunoscător, Renault produce și comercializează motoare la uzina Dacia și le vei întâlni pe Dacia, Renault, Nissan și Mercedes Benz. Fiecare marcă mai face mici ajustări, dar motoarele sunt aceleași. În ultimul timp am înțeles că se folosesc motoare create în Japonia la uzinele Nissan.
În rest, mașinile japoneze sau sud coreene, pot fi o alternativă "șmecheră".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Logan da, dar Golf 4 e o mare pacaleala.
La bani de Logan dar cu performante peste Golfuri, ai Ford Focus. Foarte spatioase, foarte stabile, cu motoare bune si piese ieftine.
Sau ar mai fi Astra J, dar pe care ti-o recomand orbeste, ca n-am avut si nici n-am condus. E continuarea unei platforme reusite, cu motoare foarte populare. 1.4T si 1.7 CDTI cred ca sunt cele mai recomandate. Iar piesele de Opel sunt destul de ieftine.
Daca vrei sa stai departe de service, iti recomand sa eviti grupul VAG si BMW-urile.

| relian a răspuns:

Intretinerea unei masini nu se refera la piese ce se defecteaza sau crapa, asta odata.
Multi incurcati intretinerea cu reparatia.Deci tu cauti o masina l in caz de cade ceva la ea sa fie piesele ieftine.
Cauta si tu masina care e mai raspindita, adica de care au majoritatea, oamenilor.
De regula cam asa is si preturile.Cu cit o marca de masina este mai vinduta cu atit pretu e mai mic, deci si piesele is mai ieftine.

Cu cit o masina este mai ascumpa si piesele au pret mai mare.

Masina buna folosita de altii, aia depinde ori ce nimeresti, ori ce cumperi, in sensul ca daca te pricepi, ori daca merge cu tine cieva si verifica masina bine, atunci ai sanse sa iei una buna.

Daca te duci singur si nu te pricepi, atunci e la noroc laughing Nu conteaza ce spun eu sau altul, tu trebuie sa cumperi o masina sa iti placa tie, degeaba spune cineva ia VW daca tier nu-ti place, sau ia Logan, deja ai si spus ca nu esti curios.

| 120bulevard a răspuns:

Salut

Skoda Octavia si Skoda Superb toate 2007-2011, daca gasesti 1.9 tdi poti sa consideri masina pomana, foarte stabile si fiabile.

Passat B6 1.9 tdi/ 2.0 tdi, Golf 5 1.9 tdi, alte masini foarte bune, evita 4motion pentru ca daca iti cade grupul te va costa 100 milioane unul de la dezmembrari si nici nu prea se gasesc.

Orice mazda pana in 5000 de euro, dar sa fie benzinara neaparat, diesel-urile sunt problematice intrucat vin de la GM.

Evita masinile de samsari gen BMW e90, e60, Audi A6, vei baga inca o data valoarea masinii ca sa o pui la punct, tot ce este sub 13.000-15.000 euro de la Audi si BMW inseamna paguba.

Evita Opel Insignia 2.0 diesel pentru ca are un motor de jucarie care se strica repede. Mai de graba un Opel Astra cu motorul 1.7 cdti de la Isuzu care este renumit pentru fiabilitate si consum.

Ford diesel, niciodata, mai ales in acel buget, mai bine un Renault Megane 1.5 dCi daca nu ai pretentii prea mari si vrei o masina de consum cu care sa iti faci treaba.

Sper ca poti alege o masina buna din lista asta, nu te vor dezamagii.

| Bagplintpu123 explică (pentru 120bulevard):

Eu vreau mașina diesel nu benzina

| 120bulevard a răspuns (pentru Bagplintpu123):

Pai toate sunt diesel boss

| Bagplintpu123 explică (pentru 120bulevard):

Mazda cică sunt mai bune pe benzină! dar eu vreau ceva diesel mai degrabă mi-aș lua audi a3

| 120bulevard a răspuns (pentru Bagplintpu123):

Poate fi o varianta buna un Audi A3 diesel, e un fel de golf mai premium, dar neaparat verificare VIM pe Carvertical inainte de cumparare. Grija cu, cutiile automate fiindca multe sunt perpelite si e foarte scump de reparat sau inlocuit una, fii atent la smucituri cand bagi in viteza, marsalier, vezi daca schimba greu, daca auzi sunete ciudate de macinare a pieselor. Per total sunt masini bune dar doar daca au fost ingrijite.

| Bagplintpu123 explică (pentru 120bulevard):

A3 diesel dar nu mai mult de 1, 9 și km 250k maxim

| 120bulevard a răspuns (pentru Bagplintpu123):

Da frate, masina buna

| gabriel2004o a răspuns:

La ce am văzut în comentarii, altceva înafara de E46 sau Passat nu vad sa se incadreze in "sport și ieftin"
Dar vorba aia, nemulțumitului ii se ia darul

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Dacia daca se poate numi masina.

| Alexandru9971 a răspuns:

Pai ai avea mai multe variante:
1-audi: audi a4 2007,9, 11 si multe alte modele care arata decent si sunt si fiabile
2-bmw:bmw e60, la e60 daca ti-l iei sa nu il iei in doua turbine, eu unul nu ti-l recomand, dar am zis sa il trec ca inca arata bine, bmw e90/91/92 sunt modele relativ ieftine si ieftin de intretinut
3-volkswagen: passat b6, touran 2007/2009, caddy, golf 6 sau7
4-ford: ford mondeo 2008 sau focus
cam atat, masini mai sunt dar nu la fel de fiabile ca acestea de sus cu exceptia e60-ului, unele modele pot trece usor peste 5k euro ajungand la 5, 4k euro dar depinde si de starea acestora, daca nu are rugina, fara incidente si km reali merita, chiar merita, eu am zis aici modele care mie chiar imi plac, poate tie nu iti plac, tocmai din cauza asta trebuie sa te decizi tu. spor!