| anonim_4396 a întrebat:

Salut sunt la prima achizitie a unei masini si ma gandeam la un golf 4 dar am dat de dilema vesnica benzina sau diesel imi poate explica cineva care ar fi mai fiabile din toate punctele de vedere adica consum piese si etc si cam ce consum ar avea un golf 4

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Golf 4 1.9 TDI 90/101/110cp e fiabil si nu are probleme majore. mai si impozitul de 180 lei le an si rca probabil pana in 600 lei pe an dar nu e mare problema..dezavantaje: turbo. daca pica aproape 1000 lei pentru reconditionare. iti pui asuma un risc sa iei unu poate nu o sa ai niciodata probleme cu turbo daca nu se merge subturat.
Golf 4 1.6sr sau 1.6 16v consumul e mai mare cu 2% fata de diesel. benzina+gpl merita din plin. Diesel doar daca circuli zilnic si faci km mulți.

| Daniel9988 a răspuns:

Benzina.Cu diesel incepe sa miroasa uratsi ii deranjezi pe cei din spate, care vor face orice ca sa treaca in fata ta.Crede-ma ca e enervant al naibii!

| Goddess23 a răspuns:

Prima mea masina a ost un golf 4 pe benzina motor 1.6 si consuma destul de putin atat in afara cat si in oras. Ca pieste iar bun ca nu am avut nicio problema, stiu ca motorul la diesel duce mai mult dar ma gandesc ca nu vrei sa te tina masina 50 de ani. Acum mi-am luat un ford kuga pe motorina sa vad cum merge si asta

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns:

Va multumesc am luat un golf 4 benzina 1.6

| ANDReY000 a răspuns:

Eu zic ca o varianta pe diesel e foarte buna. In primul rand modelul Golf 4 se gaseste peste tot de vanzare atat in varianta diesel cat si pe benzina. Insa motorul diesel (TDI) poate sa fie mai economic in unele situatii, in special in oras. Poti opta pentru motor pe benzina daca vrei sa ai un demaraj mai "puternic" dar eu nu zic ca e o diferenta asa mare. Deci cred ca cele pe diesel sunt mai fiabile.

| Suciu_Stefan_1998 a răspuns:

Depinde cat ai de umblat. Daca ai de gand sa umbli cu masini in fiecare zi sa faci naveta de preferat ar fi diesel.Are un consum de 6-7%.Daca ai nevoie se mergi prin oras si sa nu umbli mult de preferat ar fi benzina dar are un consum de 10%.La diesel injectoarele se strica mult mai repede decat la benzina. Sper ca te-am ajutat!