| anonim_4396 a întrebat:

Ce masini imi sucerati dintre Honda, Mitsubishi, Peugeot, Seat, Volkswagen, Opel, Renault sau Citroen care este mai buna si ce model si de ce?

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In afara de Honda si Mitsubishi, le cunosc pe toate destul de bine. Ca si marca, din cele enumerate Volkswagenul suna cel mai bine, insa pentru a te sfatui pana la capat, ar fi bine sa spui la care model te-ai gandit pentru fiecare marca si in ce mod vei folosi masina. Pentru ca e foarte greu sa faci comparatie de exemplu intre Mitsubishi L200 / Volkswagen Polo / Opel Insignia.

regis
| regis a răspuns:

@nony - fara suparare, dar afirmatia "nici in 1000 de ani Opel nu va ajunge la valoarea : Peugeot si chiar Renault" nu poate decat sa starneasca zambete in randul cunoscatorilor. Cu exceptia francezilor, care au impresia ca ei au pus supapa la cilindru (sincer ii apreciez pentru atitutinea nationalista, fara a le impartasi insa impresiile), toata lumea stie ca Opel este peste Peugeot si Renault si probabil va fi asa si in urmatorii 10 ani.

regis
| regis a răspuns:

@mg - faptul ca unii isi imprumuta altora motoarele nu are nicio relevanta. Si Opel a folosit motoare BMW, nu vad relevanta.
Eu am lucrat 8 ani in domeniul auto si cunosc destul de bine atat pretentiile de calitate ale fiecareia dintre cele trei marci, cat si masinile produse de fiecare. Poate ca modelele 407 sau 607 sunt masini bune, dar nu acestea sunt reprezentative pentru Peugeot. Imaginea Peugeot este definita de modelele mai mici (in special de 207), care chiar nu pot concura la calitate cu Corsa. Si asta fara sa aducem in discutie Peugeot 107, care nu poate concura nici macar cu Matiz.

| covexrobu a răspuns:

Volkswagen, Opel, Seat, Mitsubishi, Renault, Peugeot. Nony nu iti dau dreptate deloc. Seat este produs de Volkswagen deci nu este chinezarie. Opel este produs tot de nemti deci nici asta nu este chinezarie si masina este foarte fiabila. Mult mai buna decat Peugeot sau Renault.

| covexrobu a răspuns:

Pai mai mult de jumatate din Seat este Volkswagen deci eu cred ca totul se rezuma la calitatea pieselor si accesorilor. Nu te supara dar un Opel Astra G arata merge si rezista mai mult decat un Renaul Clio Symbol. Daca este sa iei numai preturile si calitatea pieselor uzuale atunci vezi ca Opelul este mai bun. Eu am urcat in Renaulturi si finisajul si interiorul lasa mult de dorit fata de un Opel. Peugeotul este mai bun decat Renaultul dar eu zic ca nu prea poate intrece Seatul. Asta este parerea mea.

| alex_7264 a răspuns:

Depdinde de bugetwinking daca vrei ceva bun cu bani putini WV&Skoda (Passat, Octavia) (golf, fabia) daca vrei ceva mai ieftin... si asa. restul... ( eu as alege asa. Vw Skoda Renault si frumoase la interior si asa. daca ar trebui eu sa aleg) dupa aia restul marcilorwinking enjoy

nony
| nony a răspuns:

Volkswagen-ul e sfant, Peugeot. e o super masina.si Renault-ul le urmeazá.
Restul sunt chinezarii happy

nony
| nony a răspuns:

@Covexrobu.ai zis ca Seat este produs de volkswagen.deci este un sub-produs al lor, nu se compara cu produsul in sine.
Opelul la fel.Pana acum 2-3 ani.era o masina de ***, chiar daca era produsá tot de nemti.si nici in 1000 de ani Opel nu va ajunge la valoarea : Peugeot si chiar Renault.

| Lory_2572 a răspuns:

In nici un caz Peugeot si nu spun ca nu ar fi masini bune, sunt si bune si frumoase, numai ca au costuri de intretinere f.mari,piesele sunt exagerat de scumpe.Alege un VW sau Seat Leon. Seat-urile au motoare de VW.

| oz a răspuns:

In ordinea asta:
Volkswagen - passat, golf...toate sunt bune.
Mitsubishi lancer evo si nu mai stiu cum.
Seat - leon
Opel - vectra
Renault am auzit ca au caroseria praf...

| Sara a răspuns:

Pugeot incepand de la 107, pana la 407 big grin

| ioana_9061 a răspuns:

Eu am renault megane clasic(motorina) din 2000, l-am cumparat in 2007. Dar cand faci un accident ai ce plati.Am auzit ca vw golf au probleme cu rotulele.Despre celelate marci de masini nu pot sa iti spun nimic.Iti recomand renault megane (nu consuma mult) sau un vw passat, opel astra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ford.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ regis / Opel mai buna decit Peugeot? da! va pricepeti!
Pentru cultura dvs generala si sa aveti un motiv de scotocit pe net, va spun doar atit! Motoarele diesel de la Bmw sint facute de Peugeot si motoarele pe benzina de la Peugeot sint Bmw. Daca aceasta combinatie este mai slaba decit Opel...
Si nu sint fan Bmw! ci din contra, urasc firma!
Opel poate concura cu Renault.
Citroen este mult peste toate datorita multor gadgeturi electronice si tehnice. Din aceasta cauza multi nu se complica cu masinile respective deoarece isi prind urechile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ioana / TU? ai megan? Mai sa fie! Poate ne explici si ce insemna " rotulele "? Meganul are?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci pararea mea e diferita de a voastra...intr-adevar VW e o masina buna si fiabila...Renault este singura firma cu 11 masini la CrasTests cu 5 stele... iar eu am un mitsubishi evo 7 si iti spun ca este o masina foarte fiabila si un motor foarte rezistent...am motor de 2. 0 benzina si a pornit cu 250CP...actualmente l-am adus la 450CP printr-un tunning in germania...kitt sport, galerie, evacuare, motor sport, supape...tot...etc.si nu am rival... dar pentru romania VW e o masina foarte buna...mai ales golf 4, rapida, mica, consum redus, tot c vrei...mai ales pe criza astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce fel de masina vrei. Ce clasa si ce astepti de la ea. Nu cred ca are rost sa ca optiune de cumparare sa fie un clasament al marcilor. Ca si marca toate sunt cam in aceeasi grupa valorica. Nici una din cele enuntate nu sunt marci premium prin definitie. Deci cel mai important e ce vrei. Daca vrei masina clasa mica cei mai buni dintre cei enuntati sunt Peugeot cu 207. Ar mai fi Corsa la Opel dar motoarele si calitatea materialelor interioare sunt inferioare fata de 207. Polo de la VW e mult prea scump fata de ce ofera in comparatie cu 207 si corsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peugeot 407. Il am de 2 ani si o singura problema am avut cu el, asta din cauza drumurilor din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peugeot: 207 vti, 120cp, 30000km 3 ani vechime.A costat 16 mii euro.Curge ulei pe la semering.Mi- s-a spus fisura din piesa.Costu de reparatie 621euro.Incantat de mersul ei, dar dezamagit de pret.Inca ceva : cost revizie 180 euro.Am si un bmw 520 i an 92, 250 000km nici o problema tehnica pret revizie 140 euro.Cred ca ma lasa telescoapele. Dupa parerea mea ordinea ar fi :Volkswagen,Honda,Seat,Mitsubishi,Opel,Peugeot, Citroen, Renault.

| AdeLina a răspuns:

Nony Seatul are motor de VW si multe alte piesewinking...

Răspuns utilizator avertizat
| master_7023 a răspuns:

Seat sau Volskswagen. Ca modele ar fi de preferat Leon sau Passat. De ce? Calitate!

| sma_8431 a răspuns:

Pai treaba sta in felul urmator : mitsubishi, honda sunt masini bune dar cand trebuie sa iei piese te baga in faliment, seat-urile nu cred ca as masini rele pentru ca taicamiu a avut un seat toledo cupra si mergea de trasnea si VW ai firma mea preferata si eu zic ca vw golf 3 (oricare variant sau simplu) este o masina care nu te costa mult si sunt super faine tunate ( TDI mi se pare cel mai bun cel de 110 CP), iar opel, renault nu-s bune si citroen chiar nu stiu. Deci eu ati recomand VW golf 3 dar sa nu iei jafuri fi atent!
PS:sa nu iei VW sharan ca e mai rau ca la japoneze, cunosc un tip a bagat vreo 5000 de euro in ea si a luat-o la 9000

| Deadmaus a răspuns:

Dap, masinile nemtesti in veci vecilor amin, asta e cultura romanesca. am o groza de cunostinte cu problemela vw, pica atunci cand esti mai fericit: pompa ulei passat 1. 8t cazuta pe autostrada in Deutsch, costuri fff mici la vw, au piese rezistente(pompa ulei este boala la 18t, ca si turbo la diesel): 300 euro service complet.
Pune ochii pe niste modele si intereseaza-te despre fiecare in parte de la propietari, mergi cu fiecare si nu in ultimul timp care-ti place cel mai mult.

| danyh a răspuns:

Ity recomand wolkswagen passat, golf ce vrei tu...au o viata lunga si piese rezistentewinking!

| bvdode81 a răspuns:

Volkswagen