| anonim_4396 a întrebat:

Ce motor recomandati ca incepatori categoria B? BENZINA sau DIESEL?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Electrica sau hibrida

| mgtow a răspuns:

Curent, mai asteapta in 2022 honda o sa scoata varianta electrica cu o autonomie decenta. Masina noua folosita niciodata nu merita

| Simpatic a răspuns:

De cate ori am auzit duda asta cu motor pentru incepator, deci motoarele pentru incepatori ar trebui sa fie cilindree mica nu conteaza combustibilul.
Eu recomand benzina, motor aspirat simplu, nu rahaturi diesel care au funingine, diesel nu e pentru oras sa intre bine in cap tuturor meltenilor care inca cumpara asa ceva pe principiul ca consuma putin, pai o fi consumand putin la drum lung in oras consuma aproape cat un benzinar dar daca o tii numai in turatii mici si infunzi toata senzoraie servisarea te costa mai mult decat la benzina non-turbo, deci ce iei pe mere dai pe pere. Si nimeni nu se gandeste pare la diesel si cat polueaza acesta.
Ca dezavantaje la o benzinara de cilindree mica nu vei avea acel cuplu care simti ca te baga in scaun, dar asta e ne putem lipsi si de cuplu happy
Un motor mai bun si mai flexibil ca cel benzinar aspirat nu se gaseste, dar ai grija sa iei masina de la un propritar adevarat nu de la un samsar, oricum samsarii in proportie de 90% aduc doar epave diesel ca stiu ca asta au cautare de catre melteni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Experienta pe benzina te ajuta si pe diesel, invers nu.
Drept urmare, ce inveti pe o masina pe benzina, nu prea poti invata pe diesel, iar aici nu ma refer doar la plecarea de pe loc.
Un motor 1.4-1.6 este ideal pentru debutul in trafic, iar masina standard poate fi un Logan, Golf, Astra, Focus, etc.
Nu recomand nici supozitoare (Polo, Lupo, Corsa, Sandero), nici limuzine exagerate (Vectra C, Omega, Passat, Phaeton, Laguna, etc). Ceva de mijloc te invata tot ce trebuie. Una prea mica iti da senzatia ca nu stii sa conduci orice masina, una prea mare te incurca, si e prea complicata/scumpa pentru niste eventuale stricaciuni, rezultate din manevrele gresite, ori luarea unor gropi/borduri, etc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Benzina.

| Goete a răspuns:

Electric

| zilog a răspuns:

Disel daca nu e masina ta si nu platesti tu intretinerea service-ul si eventualele reparatiii pentru ca atunci cand se strica decalibreza uzeaza se duce la gara nu se mai repoara niciodata de calitae.
dar e mai bun pentru ca nu iti moare motorul repede.
dar la benzina trebuie sa fii mai atent cum umbli cu ambreajul
in rest servce-ul este mult mai calitativ rapid si ieftin iar poluarea mai mica de cat la motorina si ca si mecanici pentru benzina gasesti si in republica moldova intr-un sat aiurea iar pentru disel iti spun oamenii din ukraina de la tara unde ti-s-a stricat masina ca sa te taresca sa te duca la sufa pana la vama ca aia e masina straina

| Digikey a răspuns:

Cumpara-ti masina care iti place si pe care ti-o permiti.
Eu am avut doar benzinare pana acum dar mi-am luat un diesel acum ca era o ocazie rara.Nu am fost incantat la inceput, dar acum imi place.Toata prostimea se leaga de automobilele diesel zicand ca polueaza fara sa ia in calcul zecile de mii de tiruri care blocheaza strazile si care consuma fiecare 200 de litri pe zi.Pai unul cu un Golf diesel consuma poate in doua luni 200 litri.Tractoarele din agricultura,masinile de gunoi ale primariei, buldozerele etc nu polueaza?
De locomotive ce sa zicem ca nu au niciun Euro, de avioane care consuma zeci de tone de kerosen la un zbor de cateva ore, de vapoare, de centralele termice care inca functioneaza cu pacura sau de termocentralele care ard carbune sa faca curent pentru snobii care isi cumpara electrice.
https://www.economica.net/......78091.html

| Țoglă a răspuns:

Benzină.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Recomand dizel ca trage si are cuplu bun de carat porcu de craciun

| Drifterx500 a răspuns:

Intretinerea la benzina e mai ieftina, dieselul mai scump, recomand benzina, dar daca nu le ai bine cu ambreiajul la plecare din rampa inclinata recomand diesel, depinde de tine.
Diesel pentru drumuri lungi, benzina pentru oras.
Diesel porneste greu iarna, iar benzina usor.

| verdec a răspuns:

Dacă înveți pe benzina poți conduce apoi și diesel foarte ușor. Dacă începi pe diesel.o sa fie mai grea trecerea la benzină. Recomand ferm benzina.