| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de motoarele ford ecoboost de 125cp si de 1L? Nu sunt cam suprasolicitate, avand un vedere raportul putere/capacitate cilindrica?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu pe nimeni cu asa ceva, din pacate.
In teorie, un motor turbo de 1l e o idee foarte buna, iar tehnologia din prezent poate asigura o fiabilitate de peste 300. 000km.
In practica e totul discutabil.
Despre Ford se mananca mult rahat, nu prea gasesti informatii sincere. Vezi un grup de posesori pe Facebook, sau citeste parerile de pe https://forum.clubford.ro/
Eu pot sa iti recomand Focus, nu Fiesta. Cea mai buna tinuta de drum am experimentat-o pe Focusuri.

| Frank51 a răspuns:

Da, nu, poate. Cine poate verifica?

Ia-ți motor de 4 litrii, cu ăla nu ai suprasolicitare la motor, dar ai la buzunar.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Am cerut o parere, nu o expertiza tehnica.

Mersi de parere

| SharpEagle a răspuns (pentru anonim_4396):

In loca sa asculti doar pareri, mai bine te-ai informa mai in detaliu despre motor. In felul asta inveti si lucruri noi si vei putea sa-ti faci singur judecatile si sa alegi rational. Eu ti-am pus un link despre motor. Mai sunt filme care dicuta acelasi motor. Uita-te, vezi ce iese la final, va fi o rezultanta. Cu cat mai multe informatii din mai multe surse, cu atat media lor va fi mai aproape de realitate. Ce folos ca vine unul aici si-ti spune "da, fratioare, ie motoare bune"...
Nu vrei expertiza tehnica, dar vrei si cu sufletu-n rai si cu dansa-n-transa...Complicat.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te înțeleg, însă părerile nu te ajută.

Nimeni nu bate logica. Mașina mica cu motor mic este întotdeauna mai fiabilă chiar și supraaplimentată.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Din ce am citit eu pe net si m-am interesat, primele unitati au avut probleme cu sistemul racire ( si cel 1.6 ecoboost). Dupa ce s-o rezolvat am inteles ca ar fi motoare ok dar totusi nu as lua unul cu muti km si nu l-as tine mai mult de 200. 000km. Sunt ok cum am zis dar nu se compara cu unul aspirat ce poate duce 300. 000km+ fara probleme fiind simplu si nechinuit.