| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Ford Mondeo 1.8, 125Cp,an 2001-2003? consum? taxe? fiabilitate? Comparativ cu Ford Mondeo 2. 0Tdci 130CP?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt masini vechi, depinde cum au fost intretinute.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, eu nu iti recomand Ford Mondeo. Sunt foarte defectuoase din ce am vazut. Mondeo 2.0 TDCI mai ales, cica sunt foarte proaste. Am unul in familie, a avut un coleg de servici... Prastie, se rablagesc imediat. Problema mare si cu service-urile la ele, in Romania gasesti doar mecanici anonimi care stiu sa schimbe piese la VAG, cand mergi cu Opel, Renault, Ford sau altceva, se uita "ca la masini straine". Nici diagnoza nu stiu s-o citeasca.
Revenind la subiect, motorul 1.8 TDCI e mult mai recomandat, fata de 2.0.
Eu te-as sfatui sa-ti cumperi Focus 1.8 TDCI, e o masina foarte spatioasa, au multe dotari, chiar nu vad nici un avantaj la Mondeo, in fata lui.
Focus are suspensia pe brate fata-spate, e foarte confortabila si stabila, scaunele sunt ok... Mondeo nu cred ca are altceva in plus, in afara de impresii proaste din partea fostilor proprietari, sau a celor care inca n-au scapat de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand eu nu-ti recomand Ford.

| panther2007 a răspuns:

Daca vorbim de taxe(in cazul in care masina nu este inmatriculata) atunci versiunea pe benzina este mai accesibila si asta pentru ca la disel se plateste taxa aproape dublu fata de benzina
Consumul este mai redus la Disel fata de benzina
Ca si fiabilitate sunt asemanatoare doar ca la disel schimbi consumabilele mai repede(ulei, filtre)

| Np3 a răspuns:

Salut! daca fordul 1.8 125cp are o taxa pe care u o stii difera de marca an si km. 100% o sa consume cu vreo 1-2% mai putin decat cel cu 2.0 130cp dar pe asta o sa platesti taxa cu cativa ron mai multi decat pe cealalta, sper ca te-am ajutat