| Adi36346346 a întrebat:

Ce părere aveți de stage 1 la o mașină? Golf 5 1.9 tdi 105cp
Afectează cu ceva mașina?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca turbina, vacuumurile si implicit valva N75 iti lucreaza perfect, poti face stage 1 linistit.
Vezi si corectiile de injectoare + uzura axului.
Cea mai urata problema la motorul ala este spartul turbinei, traditie TDI. Nu se intampla doar la cei ce fac soft. De vina este de obicei electrovalva N75, care nu mai limiteaza presiunea pe care o baga turbina.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

De afectat afectează, dar cred că prea puțin să fie luat în considerare.

| VoidEternal a răspuns:

Nu mai chinui mașinuța de pomană. Crezi că după vei merge la curse cu ea?
Mașina ta are o vârstă, nu cred că îi face bine să scoți untul din ea. Daca putea mai mult motorul fara să apară efecte negative asupra lui, avea din fabrica mai mulți cai.

Răspuns utilizator avertizat
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca motorul e ok, un stage 1 nu o sa ii faca nimic rau.