| Superior a întrebat:

Ce parere aveti despre motoarele diesel?
Personal, nu le pot suporta.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Față de benzinare: mai economice (consum de carburant), mai fiabile și atunci de ce să nu le suporti?

| Superior explică (pentru sierra1):

Fumul de motorina e toxic pentru om spre deosebire de cel de benzina care nu este.
Iar noile modele pe benzina, cu turbo pot atinge performanta unor motoare diesel mai dotate si au ajuns sa fie la fel de economice ca un diesel, fiind implementate diferite tehnologii si functii precum ecoboost.
Ce ai zis tu se aplica acum 10-20 ani, insa chiar daca ar mai fi valabil acest fapt, poluarea cauzata de diesel nu poate fi ignorata.

| sierra1 a răspuns (pentru Superior):

"Fumul de motorina e toxic pentru om spre deosebire de cel de benzina care nu este."
- atunci hai să inhalăm niște gaze de eșapament de la mașini cu benzină, să ne mai oxigenăm plămânii.