| djdjdj a întrebat:

Ce părere aveți despre Renault megane 3 2010-2014, 1.9 dci de 130 cp? Pe un site zicea ca la acest motor bielele pot ieși spectaculos prin motor, tot acolo zice ca la megane 3 problemele au fost rezolvate și ca șansele sunt mult mai mici, am mai auzit ca se tot aprind martorii, e adevărat? Voi ce părere aveți poate sunt și deținători sau foști deținători acestui motor de pe Renault megane 3?

4 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Nu cred ca este asa grava situatia cu motorul 1.9. Adica poate se intampla asta cu 1 din 1000 motoare, dar nu e regula. Oricum eu iti sugerez sa te orientezi dupa un megane cu motorul 1.5 DCI sau 1.6 DCI ce sunt considerate mai fiabile. Ca fapt divers eu am 2.0 TDI CR de la VW, motor cunoscut pentru faptul ca ii pica volanta, DPF si pompa de inalte. Dupa 20. 000km de cand e la mine nu am avut asa probleme. BAFTA!

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanM275 a răspuns:

Salut,nu sunt deținător de megan 3 dar pot să îți spun că e un model foarte fiabil, cunosc persoane care au ajuns chiar și la 350.000 de km cu mașina, și n-au avut mari probleme cu ea.

| aNdr3i1947 a răspuns:

Salut!
Nu dețin acest model de Renault, dar am un Renault Laguna 2 din 2006, motor 1.9 dci de 131 de cai. Nu știu dacă este același motor dar vreau să-ți zic ca eu nu am avut probleme cu acest motor. În 2 jumatate nu am schimbat decât consumabilele, este fiabil și econom.
Însă din câte știu eu cele mai bune motoare de pe Renault Megane sunt cele 1.5 dci.
Sper ca te-am ajutat!