| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Ce presupune schimbarea distributiei la vw passat b5 1.9 TDI pe motorina din 1999 și cam cat ar costa?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Scimbarea distributie nu presupune in general mare lucru, de fapt este gresit sa spui schimb distributia, cand de fapt tu schimbi doara cureaua de distributie.Deci asta se face se schimba o amarata de curea, doara ca nu e asa de simpuu ca si cureaua aialanta care misca acesoriile, asta trebuie sa ai grija ca este ori curea cu dinti ori lant depinde de motor si trebuie schimbata si pusa exact cum a fost, adica nu trebuie miscata arborele, sau axele cu came, asta pentru o schimbare mai usoara.Mai se poate schimba daca stii ce trebuie sa faci, adica dupa semne sau dupa caz folosind ceva scule speciale la unele modeleal doilea caz este o schimbare tehnica, prima este asa empirica facuta de oricine, pui semne sau cauti sa nu misti axele cu came sau arborile cotit.De costata asta e dupa fiecare sau depinde unde mergi la cine. Cureaua in sine costa putin, bani multi e manopera.Nu te apuca sa schimbi tu daca nu ai mai facut sau nu stii exact ce sa faci.In momentu cadn scoti cureaua axele cu came se vor misca sigur, deci trebuie sa faci semene pe curea, mai stiu eu pe fuliile de la axele cu came etc.Arborele cotit nu se misca n-are cum daca ai oprit masina si acolo ramane.Cel mai bine este sa cauti pe Youtube in limba engleza si stai te uiti de cateva ori, eventual stai cu laptopul linga masina si faci ce fac si aia in video de acolo.How to change timing belt on 1999 VW Passat 1. 9tdi, cam asa trebuie sa scrii si o sa gasesti video destule.Vei vedea acolo cum fac unia, eventual cum se face tehnic daca a postata careva un video genu asta,.De obicei sunt multe video asa empirice adica cum fac oamenii ei singuri acasa, dar se schimba si asa.Bafta oricum

| Adrian_Adi_2000_MyH2 a răspuns:

Intre 357 lei si 555 lei