| Focutza a întrebat:

Ce reprezinta cuplul unei masini?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Cuplul este forta unghiulara, care se regaseste peste tot, atunci cand desfaci un borcan cu muraturi, cand deschizi o usa etc. Cuplul la masina este aceeasi forta, prezenta la rotile masinii, si este data de puterea pe care o exercita motorul asupra rotilor. Puterea si cuplul sunt corelate.

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Iubirea vietii ei (masinii) si devin cuplu big grin

cuplu e o forta aplicata unei parghii, lucru care amplifica forta la nivelul la care parghia actioneaza, iar la masini e acelasi lucru, pistoanele actioneaza forta de locomotie printr-un cuplu pentru ca asa obtin mai multa putere in roti