| Adikis a întrebat:

Mi-ar putea explica si mie cineva mai pe intelesul meu ce reprezinta cuplul la o masina? Stiu ca la diesel e mai mare la turatii mici decat la benzinare dar nu reusesc nicicum sa inteleg la ce se refera

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cuplu e forta cu care pistoanele misca arborele cotit care la randul lui pune in miscare masina

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cuplul este boul si puterea este calul. Un cal poate tracta cel mul 10.000 kg, pe o distanta de 1 km, sa zicem in 15 minute. Un bou va poate tracta 20.000 kg pe 1 km, insa ii va lua 30 de minute.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cuplu poate fi dat de doua variabile :

- presiunea din pistoane (care la Diesel este mai mare ca la benzinare fiindca motorul Diesel lucreaza la rapoarte de compresie mai mari)
- Lungimea pieselor (cu cat motorul este mai mare si cuplu este mai mare)

In termeni fizici lungimea parghiei reprezinta dimensiunea motorului si forta care actioneaza asupra parghiei reprezinta presiunea pistoanelor.
Cuplu este unu din cele 2 mari componente ale puterii motorului. Puterea motorului reprezinta cuplu x nr de turatii/secunda.