| alinutz1234 a întrebat:

Ce se întâmpla dacă din greșeală am pus ulei de transmisii in loc de antigel la un Opel zafira diesel? Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa Bula. Cum ii spune si numele vorbeste prostii. Uleiul din instalatia de racire nu poate lua foc dar se va supraincalzi motorul. Scoate-l si inlocuieste-l cu antigel nu mai inainte de a schimba tot ce-i de cauciuc pentru ca alea se vor crapa foarte repede. Pune apa + orice detergent lichid (de spalat vase), lasi motorul pornit vreo juma' de ora si-l urmaresti sa nu depasesca temperatura optima (ai mari sanse sa se intimple asta din cauza spumarii), apoi ii golesti si-l mai clatesti de 2-3 ori (pui apa distilata si lasi motorul sa mearga 10-20 minute), apoi amestec de antigel + apa si e ca nou. E foarte important sa astepti ca termostatul sa se deschida si ca detergentul si apoi apa de clatire sa treaca prin tot sistemul.
Sa te astepti la un munte de spuma care iese din vasul de expansiune, pe langa capac.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca acel ulei se poate aprinde si arde, atunci ai sanse sa-ti vezi masina in flacari!
Incearca sa-l aprinzi (bagi o sarma in acel ulei si incerci sa-l aprinzi cu flacara (bricheta, lumanare etc), iar daca se aprinde si arde, atunci goleste si spala intregul sistem de racire, dupa care BAGA ANTIGEL, nu ulei, benzina sau alte prostii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca e diesel nu are nimic laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu se intampla nimic.
Golesti instalatia si pui apa simpla pana se incalzeste apa in radiator, apoi golesti iar. Faci asta de cateva ori.
Nici spuma nu o sa faca.
La sfarsit cand termini pui antigel si completezi cu apa.

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu este bine ce ai facut, trebuia sa folosesti ulei bunica