| Etzuu a întrebat:

Am cumparat o masina, pe certificatul de inmatriculare proprietarul masini a scris instrainat catre mine, asta e valabila 1 luna de zile.eu cu gandul sa inmatriculez masina sa perfectez acctele.Am perfectat actele pana la politie iar cand ajung la ANAF sa imi dea acea foaie pentru taxa nu a avut taxa platita.
Exista vreo posibilitate sa sterg instrainarea aia sau sa fac altceva?

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi o poti rezolva numai cu acordul sau o intelegere cu fostul proprietar.

| SSWK a răspuns:

Legal, nu este nici o posibilitate si daca te prinde politia, nu o sa-ti fie prea bine.
Trebuie sa mergi la ANAF, sa platesti taxa si sa-ti inmatriculezi masina.
Dupa aceea, poti da statul in judecata sa-ti recuperezi taxa. Poate dura cativa ani, dar ai 90% sanse s-o recuperezi.
Consulta-te cu un avocat cel mai bine.