| Dooghy a întrebat:

Daca am cumparat o masina SH si inca nu am ajuns cu certificatul fiscal la primarie pentru a o inregistra acolo la primarie si am iesit pe autostrada cu ea fara sa am rovinieta ce se intampla? Iau sau nu amenda? Precizez ca masina nu e inscrisa deocamdata pe numele meu dar zilele viitoare intentionez sa o trec si la primarie si in carte si imi e frica sa nu ma arda cu amenda. Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi amendat, conform OG nr.15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.8.(1) Fapta de a circula fără a deţine rovinieta valabilă constituie contravenţie continuă şi se sancţionează cu amendă.
  (2) Cuantumul amenzilor contravenţionale prevăzute la alin. (1) este prevăzut în anexa nr. 2.
  (4) Contravenientul poate achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din minimul amenzii prevăzute de prezentul act normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
  (5) Utilizatorilor li se pot aplica amenzi contravenţionale atât pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cât şi în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, la ieşirea din România."
Pentru autoturisme amenda este de la 250 lei la 500 lei, respectiv de 125 lei daca se plateste in 48 de ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda oricum vine peste cateva luni, iar in momentul asta va veni fostului proprietar

| Dooghy explică (pentru suntserios):

Tocmai asta zic si eu. Proprietaru e altcineva pe carte deocamdata. Amenda nu are cum sa vina pe numarul masinii pentru ca nu o cauta nimeni in toata Romania sa stie unde e masina sa ii bage amenda in torpedou... proprietarul vechi a spus ca la el nu a ajuns nici o amenda, si nici in torpedou nu a ajuns... deja au trecut cam 10 zile. Cat dureaza pana vine?

| suntserios a răspuns (pentru Dooghy):

Poate sa vina si peste 6 luni, dureaza mult astea pentru rovigneta

| Alelulu a răspuns:

Daca e vreo camera de rovinieta iei amenda. amenda vine pe nr masinii nu dupa numele proprietarului happy

| suntserios a răspuns (pentru Alelulu):

Pai si masina aia nu are un proprietar? ca doar nu ii trimite amenda masinii.

| Alelulu a răspuns (pentru suntserios):

Amenda ii va veni fostului proprietar! Insa daca el o are radiata de la fisc la data pentru care amenda este emisa nu va trebui sa plateasca nimic, el oricum are si actul de vanzare cumparare si are dovada ca nu mai era masina lui. Si ar trebui sa colaboreze organele competente sa ti vina tie ( noului proprietar). Insa la noi nu prea colaboreaza si cred ca va ramane in aer.

| suntserios a răspuns (pentru Alelulu):

Amenzile astea sunt trimise de cnadr sau cine se mai ocupa de rovigenta impreuna cu politia rutiera. La ei masina este pe numele celui care este trecut in certificat... colaborarea... nu la noi in tara