| MUSEL a întrebat:

Ce se intampla daca pun intr-un scuter in 4timpi benzina cu ulei(pentru 2 timpi)? eu unu stiu ca nu are niciun efect negativ...

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Uleiul pentru 2 timp si 4 timpi este diferit, cel de 2 timpi este un ulei cu efect rapid, cu vascozitate mai mica, si oricum daca le amesteci intra ulei in pompa de injectie si in injectoare daca este pe injectie si daca nu in carburator si oricum galeriile de admisie le infunda si s-a terminat! Este cea mai mare greseala, o sa mearga 500-700 de km dar dupa aia poti arunca scuterul nu il mai repari!

2 răspunsuri:
| 123erty1 a răspuns:

Ba o sa ai probleme pentru ca acolo la un motor de 4 timpi este mai multa putere deci trebuie un ulei pentru 4 timpi

| rose2 a răspuns:

Asa cred si eu...