| Costelbengheac a întrebat:

Nu stiu cum cat se regleaza carburatorul la scuter e in 2 timpi si are 2 jiglere unul stiu ca e pentru aer si celalalt e relentiul dar nu stiu cat se regleaza ca imi consuma multa benzina

1 răspuns:
| angel74dm a răspuns:

Dacă îți consumă mult, aerul trebuie reglat. Ralantiul este pentru a sta mai turat sau mai neturat. De exemplu, iarna când e frig, trebuie să-l mărești, ca să nu moară motorul, iar vara să-l dai mai încet, că altfel stă prea turat. Aerul se reglează de obicei așa: înșurubezi jiglerul până la maxim, apoi dai două răsuciri și jumătate înapoi. Sigur, depinde de la motor la motor...