| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ce spuneți de Mazda CX-3 sau CX-5 (2014-2015)? Opel Mokka X?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De departe cel mai bun este Cx-3 cel varianta cu 4x4 happy
unde mai pui la varianta pe benzina ca este motor non-turbo deci nu pica niciodata turbina sau prostii.
Banuiesc ca varianta cu 4x4 este si cea mai scumpa dintre toate, dar mai jos la pret ca un CX-5 full sa zicem.
Oricum ar fi Mazda este sinonim cu fiabilitate!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Sunt multe mașini Mazda CX-3 pe străzile noastre. Sunt frumoase, e design plăcut. Sunt mai căutate decât Opel Mokka X sau alte crossover-e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mare diferenta intre cx3 si cx5.
as alege oricand Mazda in loc de Opel

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

Văd ca e mai ieftin Mazda CX-3 decât Opel Mokka X, oferă mai multe dotări.

| BogdanM275 a răspuns:

Mazda CX-5 e peste Opel Mooka X mai ales pe partea de fiabilitate și confort.

| Marina_Daniela_1992 explică:

Scuze ca am fost la munca. Am buget de 9000 euro.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Am inteles! Dar totusi de ce nu vrei sa i ti cumperi o dacie nou nouță, si optezi pentru o masină second hand, care poate fi cu "bube" adica cu probleme ca e o vechitură.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru că toți spun că Dacia e coteț și nu e fiabilă..cică cele nemtești sunt mai bune și vechi de 3-5 ani. Nu știu ce să mai cred.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Depinde in ce stare va fi masina, daca o cumperi de la persoane in vîrstă( bătrîni) care nu au folosit o nonstop, ci doar la ocazii, atunci da, stii sigur ca masina este bună, a fost bine întretinută fara accidente, ca doar moșii nu mergeau la raliu cu ea, dar daca masina a apartinut unor puștani, atunci clar masina aia are multe belele ca tinerii asa sunt, neglijenti, i-a cumpărat o părintii si pe el l a durut in cot, a forjat o la maximum, si acum o vinde de bună, o revopseste asa de ochii lumii sa ascundă defectele majore, tu cand te hotarasti sa cumperi masina, nu te duce singură, mergi cu un barbat, de preferat un mecanic auto specialist si un om de incredere sa fie, ca sa te ajute sa cumperi un lucru de calitate, ca daca mergi tu singură sau cu înca o prietenă, poti fi usor păcălită de samsarii de automobile, mai ales ca nu cunosti o mașină la nivel de mecanic auto.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aici îți dau mare dreptate. Am un verișor mecanic, are experiență de 10 ani în domeniul mecanică. Dar nu știu ce marcă să îmi iau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Opel i ati, este o masină nemțeasca, sau daca vrei ceva japonez suzuky

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Mă bucur ca mi dai dreptate, sincer, si i ti multumesc.

| Marina_Daniela_1992 explică:

Opel Mokka ar fi ok happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ok, eu nu cunosc modelul ăsta de opel, dar daca tu il cunosti si i ti place cumpăra l, de cît timp/ani sau luni, ai permis de conducere, sau nu ai? Sanatate si mult succes sa i ti i ei o masină bună de care sa fi multumită.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E crossover construit pe platforma lui Chevrolet Trax american. Uită-te pe google. happy Mulțumesc

| suiramvl a răspuns:

Depinde de bugetul tau.Ia in calcul si intretinerea la ele.Mazda intotdeauna a fost o masina scumpa la intretinere. Vorbesc din postura de administrator de service auto...Mult succes.Din punctul meu de vedere asi alege Opel