| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa cumperi cand trebuie sa schimbi distributia la un logan? o lista happy

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Kit de distributie (curea si role). Se pot achizitiona si separat, dar cumparand intreg kitul iesi ceva mai ieftin, ba mai primesti in plus si accesorii de montare, care se recupereaza insa la demontarea distribuitei vechi (suruburi, piulite, saibe).
Se recomanda cu aceasta ocazie si schimbarea pompei de apa, intrucat nu este foarte scumpa, iar o eventuala inlocuire ulterioara presupune aproape aceleasi operatiuni, deci costuri inutile cu manopera. In cazul in care schimbi si pompa de apa, mai ai nevoie si de antigel si apa distilata, pentru completare (cate 1l din fiecare este absolut suficient).
Schimbarea rolelor este obligatorie. Cureaua se schimba fara role doar atunci cand situatia impune inlocuirea ei inainte de vreme.

| olixandru a răspuns:

Kit distributie si daca vrei poti schimba si pompa de apa, le gasesti aici http://www.vipercar.com/....../index.php

| akka4 a răspuns:

Normal ar trebui sa schimbi decat cureaua. dar pentru siguranta motorului tau, recomand sa ii schimbi si pompa de apa si intinzatoarelewinking (poate sa se gripeze ceva din cele enumerate mai sus, si faci motorul praf)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sa iti dau lista, dar exista kituri de distributie pentru logan, in jur de 210 ron, contine cureaua si inca ceva... nu stiu exact cum se numeste