| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa pot sa imi inscriu masina pe nume si cat m-ar costa am un wmb din 2004

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

-contrac de v-c
-plata taxa de timbru daca e cazul (calculezi aici https://static.anaf.ro/......2016.html)
-rca pe numele tau, daca ai sub 30 ani undeva la 1200 ron pe an
-luat la finante pe numele tau
-platesti restul de taxe la primarie si cec (150 ron impresuna)
-mers cu dosarul la politie unde mai platesti daca e cazul pentru numere noi (40-80 ron daca vrei la rand sa-i preferentiale

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru suntserios):

Am 18ani

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Depinde ce fel de om esti, unde inmatriculezi...hehe, nu e asa simplu. Are taxa/n-are taxa? Are CIV/n-are CIV? Cauta o bunica sau un unchi pensionar ca te rupe la buzunar si dupa aia an de an asigurarea. Ai site-uri dupa caz cu tot ce iti trebuie ( acte inmatriculare ) si calculatoare pentru toate taxele. Ca sa nu zic, sunt batran pe 4 roti si nu am auzit de OZeNeul asta -wmb.

| suntserios a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Atunci sa te astepti la cele mai mari RCA uri posibile

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma scuzati am vrut sa scriu bmw... ce este civ?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Cartea de Identitate a Vehiculului. Se elibereaza de RAR.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mi a spus cineva ca daca fac asigurarea pe alt nume si contractul de vanzare cumparare este pe numele meu imi va trebuii o procura prin care acea persoană pe care este facuta asigurarea ma declara pe mine fiind ca al doilea sofer este adevarat?

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru suntserios):

Cartea o am

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Nu este adevarat. Ca sa beneficiezi de reduceri de taxe ( importante ) masina trebuie sa fie integral in proprietatea persoanei care indeplineste astfel de conditii. Adica nu vei fi tu proprietar. Asta cu procura o poate spune doar cineva cu imaginatie. De ex masinile copiilor mei sunt pe numele bunicilor.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am vazut ca toata inscrierea cu tot cu rca ma costa undeva la 1000€ nu stiu daca am calculat bine... daca am motor de 2000 am calculat bine?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Pare cam mult dar se aduna. Pune defalcat sa imi dau o parere. Si cartea de identitate e de Romania?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Inseamna ca trebuie sa bagi si taxa de mediu mi se pare la banii astia.