| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa invat pentru a lua permisul ( categoria A si B )? Astept link-urile... Cele mai bune primesc FUNDA!

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Depinde ce vrei sa conduci toata viata, un autoturism sau un moped cu pedale, deci gustul este totul.
Mai antai incepe cu legislatia, incet cite o jumate de pagina pe zi, adica 5 intrebari.Asta zilnic. Apoi la 3 zile faci o recapitulare, iti faci autotestare, pe o foaie notezi nr intrebarilor apoi in dreptul ei treci raspunsul tau.a, b.c.
Compari apoi cu cartea si iti faci o idee despre cit ai retinut, nu dispera la intrebarile unde ai cazut, le incepi a doua zi sa le reinveti.Adopta o tehnica linistita,fara preocupari paralele, adica inveti la circulatie si faci si putin chat cu gagica etc gandeste-te ca in sala tu vei da examen nu ea, din contra te poti da paun ca ai reusit la sala NU?
Fii sincer cu tine la raspunsurile autotestarii, mai degraba fii moderat si reia totul decat sa te minti singur.
Daca cazi in abaterea de a te insela singur repetat, pune pe cineva sa iti noteze raspunsurile ce le dai, si el (ea) sa tina cartea si foaia test si asa iti va fi incet inoculata ideea de test la care trebuie sa fii bazat pe ce ai in tartacuta(cap).
Si asa incet vei ajunge a stapani legislatia (26 intrebari parca erau) nu sunt multe din moment ce stii a numara pina la o mie! Glumesc desigur si nu uita de te simti obosit, fa o pauza de 15 minute nu oreee! si retine un aspect important creierul este ca un soric de porc,ca sa al zgarii trebuie sa al freci continuu altfel nimic nu se prinde din cunostinte,iarasi observi am lasat putina buna dispozitie,asa sa faci si tu si vei retine nimicurile alea de intrebari, numai sa fii perseverent.
Desigur poti da si pentru A la inceput,este un pas spre B, aceleasi legi sunt, te poate avantaja deaja experienta din trafic pentru pasul spre B, amenzile primite la legile incalcate se vor intipari dureros in creierul tau si la fel si legile incalcate,, insa este doar pentru bicicleta cu pedale..acel A si nu se compara cu acel B cind iti vei plimba prietena cu masina la sosea! (iarasi glumesc :-) ).
Aici ai un link cu lectii live de circulatie.http://www.cursuriauto.ro/......1-partea-1
Succes!

5 răspunsuri:
| DeidaraXR1 a răspuns:

Pai tu ai inceput scoala? Normal iti dau aia ce iti trebuie.

| Scremer a răspuns:

Te duci si incepi scoala si iti zic ei cam tot dar ai putea face cate 1-2 chestionare pe zi ca nu-ti strica dar vezi ca mi se pare ca pentru A poti da numa de la 21 de ani si B poti sal dai de la 18 ca cica la A e prea periculos ca au fost multe accidente cu motoru pe la varsta asta de 18 ani si au modificat sal dai de la 21 eu situ ca cand am fost sal dau pentru A mi-au zis ca pot numa de la 21 dar l-am dat cu vreo 1 luna inainte sa fac 21 si pentru A

| ValyAndreica a răspuns (pentru Scremer):

La 18 e periculos? Eu am 15 si trebuie sa imi iau motor de cel putin 600 cmc, intrebarea a fost postata pentru varul meu, desigur. Deci ce ar trebui sa invat ma intereseaza " Legitlatia " " Codul rutier " " decretul "?!

| Scremer a răspuns (pentru ValyAndreica):

Bai nu stiu unde te-ai dus tu dar eu la 18 cand am luat B am vrut sa dau si A si mi-au zis ca trebuie sa am cica 21 de ani dar am avut niste pile cu unu de acolo si l-am dat inainte cu 1 luna sa fac 21

| BornInLust a răspuns:

Ar fi de preferat sa mergi la cursurile de legislatie, din cate am inteles e o etapa obligatorie inainte de-a incepe practica.