| vasilepetrut16 a întrebat:

Ce ulei de motor sa pun la un Golf 4 1.4 16v? As tinde spre un 10w40 sau 5w40. Ce ma sfatuiti? Cei care au masina asta, ce ulei de motor folositi?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Deschide torpedoul si vezi datele fabricantului recomandari, e o carticica mica.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ții la mașina ta, ia 5w40 (și dacă ții tare, ia 0w40)

| NeaNicu78 a răspuns:

Pune liniștit 5w40 și pentru a o proteja motorul și mai mult scade din cantitatea de ulei necesar 250 ml și adaugă un DuraLube ( https://m.emag.ro/......DRNVWBBBM/ ), o sa vezi rezultate reale după 100 km, recomand cu încredere.
PS: sunt mecanic de 20 ani și în toate mașinile am băgat aditivul acesta și nici un motor nu a cedat sau să mănânce ulei... bineînțeles am folosit doar ulei Castrol.
BMW-ul (E36) nevestei mele are 400000km fara vreo intervenție la motor, eu am o Astra și la fel 290000 km și neumblat in motor. Bafta și motoare fara probleme?