| anonim_4396 a întrebat:

Ce ulei de motor (vascozitate) credeti ca este mai bun pentru un golf 4 1.6 16v cu 220.000 km? (Acum am 10w40 dar a-si fi incercat totusi un 5w40).

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pune ce spune fabricantu, eu ceam citit prin cartile de la masini fabricantii aia din Germania spun 5w40 sau 5w30.Acu ca ai pus tu 10 aia e treaba ta.Cifra din fata arata cum se comporta uleiul iarna la tem scazute, iar aia de la urma este cum se comporta vara la tem inalte.Cifra din fata cu cit este mai mica cu atit este mai bun iarna, deci in cazul tau 10w este mai slab ca 5w.Cifra e la urma arata cit de viscos est uleiul la 100 de grade.cel de 40 in cazul tau si recomandat de fabrica este bai bun decat ala de 30 dar nu cu f mult.Deci mai bun ar fi 5w40, ala il si recomanda fabrica care a facut masina.Cu 5w motoru porneste mai usor, mai bine decat cu 10w.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

10 e de vara, 5 e de iarna.

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu man 10 sau 5 este tot de iarna, ca asta inseamna w ala.Deci normal se scrie 10w-40 sau 5w-30.Deci cifra din fata cu W arata ca e iarna, w de la winter in engleza.Deci uleiul iarna are o anumita viscozitate si cu cit cifra e mai mare este mai viscos iarna, motoru porneste mai greu, deci cifra mare in fata vascozitate mare iarna, adica nu prea bun..Cifra de la urma arata viscozitatea vara, deci cifra mare e mai viscos, deci mai bun vara.Germanii asa recomanda 5w40 asa am vazut la bmw, mercese, audi, vw.

| TrăieşteClipa a răspuns:

5W este mai fluid la temperaturi scazute fata de 10W.
5Weste full sintetic si este in general mai calitativ si mai scump decat 10W care este semisintetic.
La cald au acelasi indice de vascozitate 40.

| PANZER42 a răspuns:

Baga unul cu vascozitate mai mica (5w40) pentru ca e iarna... vara trebuie sa fie mai gros, sa nu se evaporelaughing