| AncaVasile a întrebat:

Ce ulei pot folosi la un opal astra h motor 1.7 cdti z17dth

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde si de kilometraj dar cu siguranta fiind un diesel vechiut are kilometri.
Cel mai indicat este indicele 5W40 in cazul tau de la un producator bun precum Motul sau Ravenol, ulei de motor pentru diesel, are specificatii diferite de benzinare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceva cu norma Dexos2, ca sa fie aprobat pentru Opel.
Daca are DPF, Ravenol HLS 5W30. Eu il folosesc de 3 ani, si e foarte bun.
Daca nu are DPF, poti pune ceva 5W40, recomand tot Ravenol, sau Mobil.

| relian a răspuns:

Ulei de bucatarie, cauta si tu de ala de cocos, e mai bun laughing ce intrebari mai puneti unia, sta mita in coada.
De parca opel ala ar avea nevoie de cine stie ce ulei pentru OZN-uri laughing cam asa intrebati.

Normal folosesti ulei pentru motoare diesel, aia e tot, orice ulei poti folosi, dar sa il aschimbi la timp, ori cand spune fabricantu acelui ulei.
Cumperi de ce bani ai, asa cum faci si cu motorina, cand cumperi de doar de 15-20 de lei, ca nu ai bani sa umpli rezervoru laughing asa si la ulei, poti cumpara ulei ieftin, dar vei merge cu el km mai putini, asa vei da mai multi bani pentru manopera, asta daca iti face altcineva schimbu.
Dar asa e omu, acu acu nu am bani, pui de citi bani ai, aia e tot.Ar mai fi sa folosesti ulei cu carateristici ce spune fabricantu acelei masini, alea cu 5w30 sau cit o fi la tine.