| yooocosti a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare pentru cunoscatori...ce parere aveti de opel astra h 1.7 cdti 101Cp.(Z17DTH)? Este adevarat ca acest motor este cel mai fiabila montorizare de pe H? Ce puteti sa mi spuneti este mai ok, mai fiabil decat cel de 1.9 de la (fiat').
multumesc!

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Este o mortaciune de motor.
Unui prieten i-a picat calculatorul de injectie in Ungaria, masina cu 70.000 km luata de noua.
L-a costat o caruta de bani cu platforma, reparatie si tot restul.
Fiatul a inventat sistemul Comon Rail si are cele mai fiabile motoare. Apoi au vandut patentul celor de la Bosch.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru xerxes1):

Poate gresesc, dar eu stiu ca doar 1.7 dti are calculator de injectie, pentru ca e echipata cu penibila pompa Bosch VP44, prezenta si pe Ford, BMW si Audi (si toate au probleme cu ea).
1.7 CDTI are pompa de inalta presiune si injectoare electronice, care ar trebui sa fie controlate direct de ECU, la fel ca la benzinare.

| romeo78 a răspuns:

Este un motor realizat în colaborare cu Isuzu, iar fiabilitatea e dată de modul în care a fost îngrijit, reviziile la timp.
Dar, totul depinde de foștii proprietari ai mașinii.