| mgtow a întrebat:

Cine credeti ca o sa faca cele mai faine masini electrice incepand din 2022? Personal optez pe honda civic, subaru brz. In rest daca va uitati in Youtube vedeti alte modele care o sa fie puse la bataie din pacate nu arata asa bine, din care nissan va avea masina autonoma - electrica sau porsche arata destul de bine.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca in viitorul apropiat tot pionerii de la Tesla vor face cele mai bune masini full electrice respectiv la look, putere si autonomie.
In schimb se pierde ceva esential si frumos la ceea ce ai la un V6 V8 pe benzina si nu numai la aceste V-uri, si anume sunetul, va fi de kkat sa fie sunet pus din difuzoare asa cum se intampla si la modele diesel performante de la audi de ex.

| mgtow explică (pentru Simpatic):

Tesla s-a scos cu roadsterul care costa 100k si are 1000mile autonomie. https://www.youtube.com/watch?v=5fAyJMahL_g In rest nu vad sa faca masini faine considerate pentru saraci, in 3 ani se preconizeaza ca pretul unui tesla de nimic sa fie 20k € cu autonomie consistenta nu 36km sau 80 cum sant unele modele acum. M-a astept ca honda si subaru sa faca opere de arta pentru ca japonezii va continua sa respecte clientul si banii lui.

| mgtow explică (pentru Simpatic):

Referitor la sunet nu imi pasa, imi place mai mult cum se aud rotiile cand merg pe sosea si cand mai prinde conexiunile intre poduri alea metalice, placile de beton etc un fel de fasait la drum lung

| romeo78 a răspuns:

De fapt, nu va fi vorba de cel mai bun model electric, ci de modelul cu cel mai bun raport preț / costuri de folosire.
Va exista Dacia Spring, mașină de oraș, va exista Volkswagen ID3, apoi celelalte modele. Va exista Smart electric, Mini etc.
Dar, nu autonomia va ajunge cel mai important criteriu, ci costurile.
Degeaba ai sute de kilometri autonomie, dacă costurile de întreținere, utilizare sunt prea mari.
Exemplu, îți place un BMW M 550d, dar la final, constați că e mai convenabil un BMW 116 d.

| mgtow explică (pentru romeo78):

Cat crezi ca mai rezista benzina pana va fi interzisa? Cert e ca o masina electrica e mult mai buna in viitor, astea pe combustibil nu se stie cat mai au de tras pana le pune capac. De ex mie imi plac 2 masini, pretul de pornire nu mi se pare asa mare una e 30.000€ si alta 37000€ sau 24.000€ varianta mai slaba. Niste variante imbunatatite precum civic type R sau subaru BRZ next generation pe curent ar fi misto, intretinerea va fi pe partea electrica ceea ce reprezinta un avantaj. Problema e acum ca mai avem de asteptat 2-3 ani pana atunci, viitorul benzinei e incert, motorina prin 2025 se tot zice ca o interzice in multe tari

| romeo78 a răspuns (pentru mgtow):

Nu este nevoie ca benzina să fie interzisă. Deja vechile depozite sunt aproape epuizate, iar acum se caută combustibil solid dincolo de cercul polar.
Problema este că e foarte scumpă și costisitoare extragerea fin acele zone.
Deci, în 50-100 există riscul de a nu mai exista petrol și gaze pe planeta Pământ!