| mgtow a întrebat:

Avantaje masini electrice, pareri opinii? E posibil ca in 10 ani sa apara modele variate si faine in comparatie cu nimicurile care au iesit acum? Ce salariu credeti ca e decent pentru a intretine o masina electrica valoare de 50 000 euro?

Răspuns Câştigător
| NobodyCanSeeMe a răspuns:

400 euro pe an ca sa intretii masina electrica cand colo masina pe benzina motorina ajunge pe la 1200 euro
Pe termen lubg merita. Acuma tarile se concentreaza pe masini electrice ca petrolul este pe terminate
Daca iti iei masina nornala te vei trezii candva ca benzina/motorina ajung sa fie mai scumpe ca masina xd
Pana in 2030 america s-a hotarat ca toate masinile sa fie electrice sau macar semi. S.au creat pana si autostrazi care incarca masina electrica cat timp conduci pe ea dandu.i posibilitatea sa mearga la infinit cat timp este pe autostrada. Tehnologia asta va fi implementata peste tot in viitor.
Masina electrica e mai scumpa dar pe termen lung economisesti cu ea, find mai usor te intretinut.
La incarcare sunt 3 metode 1 la priza de casa o ora iei vreo 200 km de mers la priza cu echipament special juma de ora vreo 300 km si la statiile de reincarcare, juma de ora 450 km de mers, aceasta consuma doar la acceleratie si cabd pui frana ele recicleaza energie si o re transmite bateriei, bateria nu find una singura sunt vrep 40 baterii lithium sub masina.

| mgtow explică (pentru NobodyCanSeeMe):

Era orientativa intrebarea. In 10 ani am de gand sa revin acasa in Romania si voiam sa vad statisticiile financiare. M-as orienta la un bmw care costa max 50 000€ fiind electric intretinerea e mult mai ieftina in comparatie cu una pe combustibil. In 10 ani se schimba toata tigania asta cu masiniile si viitorul suna electric corect. Oricum la noi in tara nu se stie cum va evolua chestia electrica pentru ca lumea nu isi prea permite masina pe curent. Desigur ca vor iesi modele mai faine dar momentan nu au reusit sa faca masini electrice care sa arate bine, jafuri in afara de tesla roadster care iese anul viitor si bmw i8 electric costa o gramada.

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cine are o masina de 50.000 de euro nu traieste din salariu. Cel putin nu in Romania.

| greudespus a răspuns:

Eu zic asa. o masina electrica te va ajuta sa economisesti la fiecare 100 km parcursi, cam 5 litri de combustibil(motorina sau benzina). cand ai parcurs cu ea 200000 de km, ai economisit 10000 litri de combustibil care valoreaza 60000 de ron sau 12000 de euro + vreo 3000 euro consumabile, schimb ulei, filtre, distributie, placute frana ( daca cumva pretul la motorina se pastreaza 6 ron, si nu cumva urca la 10 ron ). asadar la o masina electrica, economisesti cam 15000 de euro in 5-8 ani, iar la una pe benzina sau motorina trebuie sa adaugi 15000 de euro in 5-8 ani.Deci o electrica de 51000 de euro, de noua vei plati pe ea 40000 (9500 este tichetul de la stat + 1500 programul rabla), iar la 200000 km parcursi, mai recuperezi 15000 de euro, deci te costa real vreo 25000 de euro daca o platesti cash, si cam dublu, 50000 daca o iei pe credit, sau leasing etc. O masina pe benzina daca o cumperi la 25000 de euro cash te mai costa 15000 (diferenta de combustibil de la electric la benzina) deci platesti 40000 cand parcrgi 200000 de km. Daca o iei si pe credit, platesti de fapt cam 25000 pretul, inca 25000 dobanzi, si inca 15000 benzina si intretinerea minima deci doar schimburi de ulei si filtre, placute de frana, distributie. Acum fiecare face ce crede, insa cam astea sunt costurile unei masini electrice sau benzina.

| mgtow explică (pentru greudespus):

In urmatorii ani trebuie sa iasa o gama ampla de masini electrice mai frumoase, o cumpar cu banii jos sau ma gandeam sa ma fac pe prostul cu banii de la stat gen credit la banca obtin 10 000 euro pe smecherie apoi dau avansul in urmatoarele zile si economisesc aia 10 000 eur din banii mei laughing cea mai misto masina electrica e vw golf dar nu-mi place ca are 5 usi si tractiune fata. Prefer sa astept un bmw coupe asa cu caroserie sport electric. Sant fan coupe si sa nu fie masina clasica trebuie sa arate ca o masina de viitor gen bmw i8 sau bmw M4 genul ala de caroserie as vrea la o masina electrica