| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Cine imi poate explica si mie din ce motiv se strica bujia unei masini?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza scanteielor repetate se macina si la un timp face greu contact sau deloc

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bujie incandescenta, sau de scanteie?
Alea de scanteie se strica daca nu sunt alese corespunzator, in functie de motor (aici ma refer la temperatura de lucru), sau daca motorul are o problema, ori a fost modificat. Astea sunt cazuri in care se topeste bujia.
Se poate si incarca, in cazul in care carburantul nu este bun, motorul consuma ulei, sau din nou, bujia nu este potrivita.
Bujiile incandescente se pot strica din cauza releului, daca ramane cuplat si le incinge pana se arde rezistenta din ele. Daca vorbim de o bujie mai proasta calitativ, se poate strica (fisura), din cauza compresiei motorului, si poate sa scape pe acolo vapori de motorina, fum, sau mai pe scurt, scapa compresia pe acolo. Am vazut si injectoare care se stricau asa, incepe sa scuipe pe acolo motorina si fum, din motor afara.