| numesiprenume0 a întrebat:

Cine imi poate zice cati kilometri se pot face cu un plin de 50 litri/benzina pentru motoarele de 1.4, 1.6 8v si 16v? Ofer funda pentru raspuns concret, consum urban, extraurban si mixt.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce masina, ce stil de condus, ce fel de drumuri, cate persoane in masina? Daca vrei un raspuns concret intreaba concret.

| Simpatic a răspuns:

Intrebarea ta este mult prea generala, exista motorizari 1.4 non-turbo cat si 1.4 turbo, acestea fiind motorizari total diferite au si consumuri diferite, identic si cu motorul de 1.6, 1.8. 2.0 sau cat o mai fi.
Consumul unei masini este data de greutate, combustibilul folosit, jante si cauciucuri, stilul de condus, starea motorului etc sunt o multime de factori care influenteaza consumul unui vechicul.
Daca 10 soferi conducem pe aceeasi distanta aceeasi masina, eu cred ca vom avea 10 consumuri diferite.

| Alexandrionelu a răspuns:

Depinde de mulți factori - marca, model, an, greutate, Ac, trafic, stilul de condus, etc.
Cea mai economica mașina pe benzina cu care am mers eu a fost Honda Jazz 1.4 : 5% la drum lung, maxim 7 urban.
În general un motor de 1.6 îți va consuma cu 1l% mai mult decât un motor de 1.4, pe aceeași mașina. Diferența între 8 valve și 16 este foarte mica la consum.

| goguPatent a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sau un 1.6 va consuma mai puțin pe aceeasi masina ca munceste mai putin sa mute aceeasi greutate

| Alexandrionelu a răspuns (pentru goguPatent):

Posibil pe autostrada, la viteza constă. În România, clar va consuma mai mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

8v pot fi motoare mai slab optimizate, consumul lor extraurban poate fi apropiat de 6 litri la 100 km, atât la 1.4 cât și 1.6
Motoarele 16v sunt mai finuțe dpdv al eficientei, au randament mai bun. De aceea pot consuma spre 5 litri la 100km, extraurban.
Idealul după experienta mea este 1.6 16v, pentru ca merge ceva mai relaxat decât un motor mai mic, iar consumul iese mai mic decât la un 1.4, care în cazul unei caroserii sedan și 3 oameni + bagaje se chinuie rău să tragă, folosește multă benzină ca să nu moară.

| darrio2007 a răspuns:

Nu se poate raspunde concret in cazul asta. Depinde de stilul de conducere, drumul pe care circuli, in oras sau drum intins etc. Specifică mai exact.

| mgtow a răspuns:

Gasesti informatii in forumuri de obicei posesori de masini cu motoarele alea sau Youtube

| DaniTDCI a răspuns:

Cam stupida intrebarea, depinde cum mergi cu masina, ce model de masina e, daca transporti bagaje,, persoane.

| numesiprenume0 explică:

Ma refeream la un mers normal, nu subturat sau turat pana la maximul turatiilor... fara incarcatura, dar totbimi dau seama ca sunt multi factori care influenteaza si ca intrebarea este prea generala. Multumesc tuturor!