| SaveTheNature a întrebat:

Cine stie cate ceva despre TAXA AUTO, taxa de poluare sau de prima inmatriculare ca nici nu stiu cum sa o mai numesc.
Vreau sa cumpar o masina.Cu bugetul pe care il am masina va fi cu siguranta sub anul 2003.
De preferar as vrea sa fie cu motor mic 1000-1600 (pe benzina)
Nu stiu cat m-ar ajunge taxa auto pentrtu ca atunci cand dau la calculatorul taxei auto imi apar 2 sume
De ex pentru un volksvagen 2001 (nu stiu ce euro e) cu motor de 1000-1400 cate va fi taxa auto(aproximativ)? Multumesc anticipat-funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa a fost suspendata numai pentru masinile deja inmatriculate in Romania. Pentru celelalte se plateste taxa. Foloseste calculatorul ANAF, dupa acesta se calculeaza taxa, aici: http://static.anaf.ro/......2012.html.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina fiind inmatriculata de prima data inainte de 2007 nu se mai plateste taxa de poluare, aceasta a fost suspendata pana la 1 ianuarie 2013, prin OUG nr. 1/2012. Numai bine!

| SaveTheNature explică (pentru Ioandelasal):

E masina din Anglia. e aceeasi treaba?big grin adica o inmatriculez in tara cu 0 lei? Sau voi vorbiti de masinile deja inmatriculate in tara?big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru SaveTheNature):

Taxa a fost suspendata numai pentru masinile deja inmatriculate in Romania. Pentru celelalte se plateste taxa. Foloseste calculatorul ANAF, dupa acesta se calculeaza taxa, aici: http://static.anaf.ro/......2012.html.

| alessia5158 a răspuns:

A fost suspentata pana la 31 dec. 2012 : http://www.avocatnet.ro/......propune-Gu