| SingleForOne a întrebat:

Considerând cumpărarea unei mașini serioasă, durabilă, poate suporta multe lucruri și dacă e întreținută poate ține și zeci de ani, dar alimentarea acesteia nu este electrică.

Dacă în 10-20 de ani, cererea de mașini electrice va fi mult mai mare față de restul de automobile normale, iar afacerile și domeniul politic ar promova noile mașini electrice, iar legislația ar ilegaliza circulația de automobilele cu alimentare normală, nu ar fi o investiție proastă în achiziționarea acelei mașini durabile?

(Motivul ar fi minimizarea dioxidului de carbon și a avea un aer mai curat, dar asta nu este partea importantă din întrebare.)

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

În condiţiile date, într-adevăr ar fi o investiţie proastă. Dar aşa ceva nu se va întâmpla, adică să devină ilegală circulaţia cu maşini "normale".

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzina mai are de tras 100 ani dupa un studiu realizat. Sant suficiente resurse naturale pentru a fi folosite. Sa nu uitam ca afacerea neagra aduce multi bani, nu cred ca ar fi atat de idioti incat sa puna capac la benzina asa repede. Hai daca tine inca 40 ani ar fi bine cel putin pentru mine dupa sa faca zarzavat cu ea

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zeci de ani, aiurea. Iei un Suzuki Vitara, il tii 200.000 cit are garantie, apoi il vinzi si iei o electrica. Asta cu zeci de ani nu o sa se mai intimple vreodata...

| Digikey a răspuns:

Avand un vedere ca energia electrica este 77% produsa din carbune si pacura, iar pentru producerea unei baterii pentru automobil electric se degaja in atmosfera o cantitate 145-195 kg CO2 pentru fiecare kWh al bateriei, cei care cred ca nu poluaza de fapt polueaza mai mult decat o masina diesel.

| Batmanel a răspuns:

Astea noi daca duc 5 ani sunt bune. Iar cu dieselul sa nu te joci ca deja e scos din fabricatie si indata va fi interzis utilizarea lor sau va fi o taxa usturatoare pentru omul de rand. Constrans sa o dea la fier vechi. Cele pe benzina sunt inca ok si nu sunt in pericol, te poti orienta inspre ele.

| Octavtpu a răspuns:

In momentul de fata in Romania cel mai bine este sa iti iei masina hibrid