| Anonimul151 a întrebat:

Credeți că merită acum achiziționarea unei mașini pe benzină/diesel având în vedere că în 2035 vor dispărea toate (cel mai probabil) și vor fi doar mașini electrice?

Sau ar fi mai ok să aștept să îmi mai adun o sumă de bani și sa o cumpăr direct electrică?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde să dispară?
Știi că până atunci mai sunt 13 ani. Schimbi de 2 ori și electrica

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Cum spuneam. Mașinile pe benzină și cele disel vor dispărea. Din cauza poluării.

Eu nu sunt genul care să schimbe mașinile. Adică mi aș cumpăra una și aș folosi-o și 20 ani dacă merge.

Nu sunt ca alții, care își schimbă mașinile în 3 ani, de 10 ori.

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Plus ca dacă îmi cumpăr un Opel Astra de exemplu, care e destul de vechi. Peste 5-6 ani, nu o să mai fie atât de "valoros", o să îi scadă instant valoarea și pe lângă asta e posibil să nu se vândă. Din cauză că oamenii, își cumpără deja doar mașini electrice. Și nu le va mai trebui mașini pe benzina sau disel.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

După cum spuneam, până dispar mai ales din Romania mașinile pe combustie îți schimbi și tu mașină de 3 ori chiar daca o tii 20 ani

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai de ce sa o vinzi peste 6 ani? Ai zis că le tii 20

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Am zis doar asa. Nu am zis că îl vând peste 6 ani. Am zis la modul general.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită. Până în 2035 mai este.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In 2035 se lauda europenii ca vor disparea din productie. De pe strazi vor disparea dupa aproximativ 20 de ani de la oprirea productiei, deci in 2055.
Dar eu nu cred ca se va trece pe masini electrice 100%.
Ar fi suficient sa nu se mai produca autoturisme diesel, ci doar pe benzina, GPL, CNG si hibride intre acestea si electrice.
Masina 100% electrica e o prostie din punctul meu de vedere, are autonomie limitata, consuma foarte mult curent la incarcare, iar acumulatorii sunt foarte grei si scumpi.
"Expertii" ar trebui sa explice oamenilor in primul rand ca o masina diesel polueaza probabil cat doua, pana la cinci masini pe benzina, iar o masina pe GPL sau CNG nu polueaza aproape deloc, este ca aragazul de bucatarie, scoate doar CO2.
Dar isteria este mare, analfabetismul stiintific e in floare, iar oamenii cred doar ce e mai usor de digerat.

| relian a răspuns:

Esti departe rau laughing nu o sa dispara prea curand masinile pe benzina, poate alea pe motorina da. Electrice arf fi bun, dar nu-s baterii, nu-i tehnologie cit ar trebuie sa fie, deci tu poti sa astepti si pana in anul 2050 nu-i problema,esgte alegerea ta ce sa faci.

Viitorul nu este al masinilor electrice,sau ar putea sa fie daca se descopera ceva baterii de N opri mai superioare celor existente acum.
Deci masinille ectrice cu baterii ces acum, nici o sansa, viitorul suna naspa laughing mai degraba as merge pe cele cu hidrogen, hidrogen gasesti oriunde pe pamantul asta sau in universul asta.

Sa faci masinile toate pe baterii, ai nevoie de materiale f usor de procurat, ieftine si din ambundenta, altfel ramai cu fierul in drum

| Frank51 a răspuns:

Mașinile pe combustie nu vor dispărea, vor fi tot mai populare și valoarea lor va crește pe măsură ce sunt tot mai puține. Deci mai degrabă cumperi una cu combustie acum cât este ieftină.

| Anonimul151 explică (pentru Frank51):

Poate nu vor dispărea toate, însă o mare parte va dispărea și vor rămâne destul de puține cu combustibil.

Probabil, că așa va fi. Poate le va crește valoarea dacă vor fi mai puține.

Rămâne de văzut ce va fi in viitor...

| IceRope a răspuns:

Nu va dispărea nimic. Va fi la fel, cu unele foarte mici interdicții prin centrele marilor orașe. Cumpără ce dorești și nu te mai lua după mincinoșii din industria mașinilor electrice, fiindcă va mai curge multă apă pe Dunăre până când o mașină electrică va fi profitabilă.

| Anonimul151 explică (pentru IceRope):

Nu va dispărea până în 2035 probabil. Însă cu timpul vor dispărea.

Nu mă I au după toți mincinoșii, mă I au după sursele oficiale.

| IceRope a răspuns (pentru Anonimul151):

Atunci, ia-te după sursele "oficiale" și nu mai abera online. Cred că nu ai bani nici măcar să cumperi un bilet de troleibuz.

| IceRope a răspuns (pentru IceRope):

*abera

| Anonimul151 explică (pentru IceRope):

Întrebarea era despre altceva, dar văd că tu ai trecut de la un subiect la un subiect cu totul aparte de întrebarea mea.

Nu aberez nimic, eu doar am spus adevărul.

De ce zici chestia asta? Cum ai ajuns tu la concluzia asta sa zici asa ceva că "Nu am bani să îmi cumpăr un bilet de autobuz"?

| IceRope a răspuns (pentru Anonimul151):

Rămâi așa cum ești. Ești fantastic! Spune-mi mai multe, nu te opri aici.