| Panamax a întrebat:

Daca 65 % din energia electrica produsa in Romania este produsa din carbune-35%, gaze naturale-10%,, nuclear-18 %, pacura si alte surse conventionale-2%.iar fabricarea unei baterii pentru maşini electrice poate genera tot atâta poluare cât şofatul pe benzină timp de 8 ani ma intreb, oare nu polueaza mai putin o masina conventionala decat una electrica?
Sa nu uitam de poluarea generata de uzarea anvelopelor si a franelor care este destul de consistenta.Si culmea automobilele electrice folosesc si ele frane si anvelope
. https://www.topgear.ro/......-o-masina/

https://www.go4it.ro/......-16514609/

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos statistica aia. Daca era asa nu ami facea nimeni masini electrice.

E trep ca producerea bateriilor e un proces chimic care produce poluare dar nu cat zici tu si in plus procesul tehnologic e relativ nou pentru masini, de la ani la ani e mai curat si mai eficient.

| Panamax explică (pentru RoCkKiD):

De pe site-ul electricafurnizare.ro anul de referinta 2019
Uite cat polueaza si energia electrica
Emisii specifice de CO2 203,46g/KWh
Deseuri radioactive 0.003 g/kwh
Asta la nivelul Romaniei.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Panamax):

De unde ai scos partea asta.

"iar fabricarea unei baterii pentru maşini electrice poate genera tot atâta poluare cât şofatul pe benzină timp de 8 ani"

| AlinMrs a răspuns:

Deci avem energie electrica 120%? Si nu, normal ca nu polueaza mai mult. Modul in care se produce o baterie electrica e alta poveste si nu are treaba cu poluarea daca te referi la cantitatea de co2 eliberat in admosfera, acum depinde la ce fel de poluare te referi. Poate avea un efect daunator mediului prin modul de procesare a componentelor ce alcatuiesc o baterie si extragerea lor, insa prea putin.